Zenek Martyniuk zagra dla weteranów Samoobrony i Leppera. Rocznica blokad pod Zbuczynem
Zenek Martyniuk i Michał Wiśniewski uświetnią koncertami rocznicę masowych blokad rolniczych pod Zbuczynem z 1999 roku. Odbędzie się msza święta w intencji Andrzeja Leppera oraz tańce i wielka uczta na terenie bazy zbożowej.
24.07.2019 | aktual.: 24.07.2019 15:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Ludzie chcą spotkać się i powspominać dawne czasy. Na okrągłą, dwudziestą rocznicę wypadało zaprosić jakąś gwiazdę. Sypnęliśmy trochę kasy, więc przyjedzie Zenek Martyniuk i Michał Wiśniewski - opowiada pan Jacek, weteran Samoobrony z gminy Zbuczyn.
Koncert i wielki festyn zaplanowano na 4 sierpnia we wsi Borki Kosy. Okazja do świętowania to dwudziesta rocznica masowych blokad rolniczych, połączona z upamiętnieniem śmierci przywódcy Samoobrony Andrzeja Leppera. Po mszy świętej odbędzie się dyskoteka i wielka uczta w wiejskim stylu.
Wielkie rolnicze blokady. Początek kariery Andrzeja Leppera
W 1999 roku grupa rolników z okolic Zbuczyna, protestując przeciw dramatycznie niskim cenom skupu żywca wieprzowego, zorganizowała blokadę na drodze krajowej nr 2. Główną trasę z Warszawy na wschód zatarasowała wówczas barykada z opon i naostrzonych bron. Do stłumienia protestu wysłano policję. Rolnicy bronili się, rozlewając gnojowicę, mieli kosy postawione na sztorc oraz widły.
- Trzymaliśmy się wtedy twardo. Na miejscu odbywało się świniobicie, produkcja mięs i wędlin. Co roku się spotkamy pod wielkim głazem, ustawionym jako upamiętnienie tej blokady. To było wielkie zwycięstwo rolników - wspomina dalej weteran wydarzeń.
Na fali rolniczych protestów z 1999 roku wzrosła popularność Andrzeja Leppera i jego partii Samoobrona. W wyborach w 2001 roku partia rolników po raz pierwszy weszła do parlamentu. 4 lata później Andrzej Lepper został wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a później Jarosława Kaczyńskiego. To był szczyt popularności tego polityka.
Andrzej Lepper. Działacze wciąż pamiętają
Andrzej Lepper zmarł 5 sierpnia 2011 roku. Według ustaleń śledztwa była to śmierć samobójcza, jednak istnieje wiele teorii spiskowych sugerujących, że został on zamordowany.
- Co roku w dniu śmierci Andrzeja, działacze Samoobrony spotykają się w Warszawie, a kilkaset osób bierze udział w marszu na cmentarzu w jego rodzinnej miejscowości. W tym roku zaplanowaliśmy również festyn w Borkach Kosach - mówi WP Sławomir Izdebski, jeden z liderów Samoobrony oraz szef związku zawodowego rolników.
Masz newsa , zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl