Trwa ładowanie...

Zełenski o ambicjach terytorialnych Rosji. "Rozciągają się od Warszawy po Sofię"

Inwazja Rosji na Ukrainę to tylko pierwszy krok, którego rosyjskie władze potrzebowały do otwarcia sobie drogi do podboju innych narodów - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia za pośrednictwem łącza wideo w parlamencie Czech. Jego zdaniem ambicje terytorialne Rosji "rozciągają się od Warszawy po Sofię".

Prezydent Ukrainy podczas wystąpienia za pośrednictwem łącza wideo w parlamencie CzechPrezydent Ukrainy podczas wystąpienia za pośrednictwem łącza wideo w parlamencie CzechŹródło: PAP, fot: MARTIN DIVISEK
d35q4v7
d35q4v7

Zełenski wezwał kraje Unii Europejskiej do wdrożenia siódmego pakietu sankcji gospodarczych przeciwko Rosji, zaostrzenia dotychczas nałożonych restrykcji oraz nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

Komisja Europejska ma ogłosić decyzję dotyczącą wniosku Ukrainy w tym tygodniu, następnie potrzebna będzie zgoda wszystkich państw członkowskich. Status kandydata to pierwszy krok w długim procesie akcesji - wskazuje agencja Reutera. - Nadanie teraz statusu kandydata Ukrainie będzie dowodem, że europejska jedność jest prawdziwa, a europejskie wartości naprawdę działają, a nie są jedynie wymienione w pewnych dokumentach - ocenił Zełenski.

d35q4v7

Zełenski zaznaczył, że atak Rosji na Ukrainę "to tylko pierwszy krok, którego rosyjskie władze potrzebowały do otwarcia sobie drogi do podboju innych narodów". Podkreślił, że ambicje terytorialne Rosji "rozciągają się od Warszawy po Sofię".

Ukraiński prezydent dodał, że Czesi wiedzą z własnej historii, w tym niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej i dekad sowieckiej dominacji po wojnie, jak kończą się kompromisy i ustępstwa wobec tyranii.

- Osoba, która chce zająć wszystko, nigdy nie zatrzyma się tylko na części tego, czego pragnie - podkreślił Zełenski.

W Polsce powstaną specjalne silosy. Wiceminister o planach Bidena

Zełenski: ponieśliśmy bolesne straty w Donbasie i obwodzie charkowskim

We wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że siły ukraińskie poniosły "bolesne straty w Donbasie i w obwodzie charkowskim". Kierunek donbaski jest kluczowy w wojnie z Rosją pod względem tego, kto będzie dominować w najbliższych tygodniach - dodał.

d35q4v7

Zełenski powiedział też na nagraniu opublikowanym w 111. dniu pełnowymiarowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, że na południu kraju najważniejszym celem dla ukraińskiej armii jest wyzwolenie miasta Chersoń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35q4v7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d35q4v7
Więcej tematów