Trwa ładowanie...

Niemieckie media: Polska i Węgry nie porzuciły twardej polityki migracyjnej

Dziennikarz berlińskiego dziennika "Der Tagesspiegel", udowadnia, że chociaż obecny kryzys uchodźczy różni się od tego z 2015 roku, Polska i Węgry dalej nie zmieniły swojej twardej polityki wobec przyjmowania uchodźców.

Polityka migracyjna Polski i Węgier. Kluczowe są kwestie kulturowePolityka migracyjna Polski i Węgier. Kluczowe są kwestie kulturowe
d32wnqw
d32wnqw

"Niemieckie media nagle z uznaniem informują o polskiej polityce wobec uchodźców. To nowość. Jeszcze kilka miesięcy temu Warszawa była krytykowana za twardą obronę swojej wschodniej granicy" - zauważył Christoph von Marschall z dziennika "Der Tagesspiegel".

Komentator berlińskiej gazety wskazuje, że Polska czy Węgry, krytykowane dotychczas za nieugiętą postawę wobec uchodźców i oskarżane o rozbijanie europejskiej solidarności, nie zmieniły nagle podejście.

Polityka migracyjna Polski i Węgier. Kluczowe są kwestie kulturowe

"Czy opamiętanie się Polski i Węgier ma związek z wojną, która zbliża się do ich granic? Ponieważ teraz sami są zdani na jedność NATO i UE?" - zastanawia się von Marschall. Jego zdaniem zdumienie Niemców odmiennym zachowaniem Polski i Węgier świadczy o tym, że "przyczyny niezgody między Niemcami a ich wschodnimi sąsiadami wciąż nie zostały usunięte".

Ukraina krajem członkowskim UE? "Polityczna decyzja zapadła"

Z Ukrainy do Polski przybywają przede wszystkim kobiety i dzieci, co zdaniem dziennikarza jest kluczową kwestią w zrozumieniu polityki migracyjnej Polski i Węgier. Wielu Ukraińców wraca nawet z zagranicy, by zaciągnąć się do wojska i walczyć za ojczyznę. Newielki jest też procent uchodźców wojennych, którym udało się znaleźć schronienie w Polsce, aby planowali dalszą emigrację na zachód Europy. Taką decyzję ma ułatwiać podobieństwo polskiego języka i kultury oraz półtora miliona już żyjących w Polsce Ukraińców, z czego 60 tys. to dzieci, które chodzą do polskich szkół.

d32wnqw

Polacy i Węgrzy podczas kryzysu migracyjnego z 2015 i 2022 roku

Christoph von Marschall zauważa, że obecne okoliczności są zupełnie inne niż w 2015 roku, będącym pierwszym takim zjawiskiem na starym kontynencie w powojennej historii. Dwie trzecie ówczesnych migrantów stanowili młodzi mężczyźni pochodzący z dalekich krajów, jak Afganistan, Irak czy Syria. "Ich celem nie było pozostanie w najbliższym państwie, w którym nie groziło im niebezpieczeństwo. Emigrowali do Niemiec przez wiele bezpiecznych państw trzecich z nadzieją na lepsze życie. Nie ma w tym nic nagannego. Co więcej, wielu Niemców zrobiłoby na ich miejscu podobnie" - pisze dziennikarz "Der Tagesspiegel.

Zdaniem Marschalla w tym tkwi sedno sporu o przyjmowanie imigrantów. Większość państw unijnych nie zgodziła się z interpretacją Niemiec, zgodnie z którą osoby przybyłe w 2015 roku to uchodźcy wojenni, którzy nie mogli znaleźć bezpiecznego schronienia podczas swojej podróży. Zdaniem wschodnich partnerów UE, większość przybyłych nie ubiegało się o azyl, co czyniło ich migrantami ekonomicznymi. Z tego też powodu, dziennikarz uważa, że twierdzenie, że Polska i Węgry zmieniły swoje nastawienie, jest mylące.

"Z ich perspektywy działają konsekwentnie. Tak dla przyjmowania uchodźców wojennych z krajów bezpośrednio sąsiadujących, nie dla rozdzielania migrantów ekonomicznych z odległych państw" - podsumował Christoph von Marschall.

d32wnqw

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32wnqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d32wnqw
Więcej tematów