Zbrodnie Rosjan. Londyn chce przyspieszenia
Władze Wielkiej Brytanii chcą przyspieszyć dochodzenie ws. rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie. W związku z tym razem z Holandią zaprosiły na spotkanie w marcu, gdzie w Londynie ministrowie sprawiedliwości z całego świata mają dyskutować na temat wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.
07.01.2023 | aktual.: 07.01.2023 09:27
Brytyjski rząd przekazał w sobotę, że celem spotkania "jest zwiększenie globalnego wsparcia finansowego i praktycznego oferowanego MTK oraz koordynacja działań mających na celu zapewnienie Trybunałowi wszystkiego, czego potrzebuje do prowadzenia dochodzeń i ścigania osób odpowiedzialnych".
W oświadczeniu dodano, że spotkanie przypada na czas, gdy Rosja nasila kampanię terroru wobec Ukrainy, uderzając w kluczową infrastrukturę energetyczną i pogrążając ludzi w ciemnościach i chłodzie zimy, a na odzyskanych obszarach Ukrainy prokuratorzy nadal gromadzą dowody okrucieństw i przemocy seksualnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Rosyjscy żołnierze obalili mity Putina. Prawda o dowództwie i sytuacji na froncie wyszła na jaw
Specjalne spotkanie w Londynie ws. zbrodni wojennych Rosjan
Przypomnijmy, że doniesienia o gwałtach popełnianych przez Rosjan w Ukrainie pojawiają się od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj. Z kolei w połowie grudnia ukraińska Prokuratura Generalna powiadomiła, że tylko na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach w zachodniej części obwodu chersońskiego odnotowano dotąd 64 przypadki przestępstw seksualnych - więcej, niż we wszystkich innych regionach kontrolowanych wcześniej przez siły najeźdźcy.
"Rosyjskie siły powinny wiedzieć, że nie mogą działać bezkarnie, a my będziemy wspierać Ukrainę, dopóki nie zostanie wymierzona sprawiedliwość" - oświadczył brytyjski minister sprawiedliwości Dominic Raab i dodał: "Społeczność międzynarodowa musi udzielić silnego poparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, aby zbrodniarze wojenni mogli zostać postawieni przed sądem".
Londyn wspiera trybunał
Agencja dpa zaznaczyła, że Londyn zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej rozpoczął wspieranie trybunału fachową wiedzą, a Brytyjczycy wraz z zachodnimi partnerami szkolą ukraińskich sędziów i prokuratorów.
MTK w Hadze ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd w 2002 roku Statut Rzymski. W 2016 r. Rosja wycofała się ze Statutu.
Ukraina również nie jest stroną Statutu, jednak zadeklarowała już wcześniej, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.
Czytaj też: