Trwa ładowanie...
d2uh6bp
Zbigniew Ziobro o KRS: czas najwyższej kasty dobiega końca
żurek

Zbigniew Ziobro o KRS: czas najwyższej kasty dobiega końca

- Jest problem związany z transparentnością decyzji kadrowych w Krajowej Radzie Sądownictwa, np. w kwestii awansów i wprowadzania do zawodu - podkreślał na konferencji prasowej dot. proponowanych zmian w KRS minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2uh6bp

Szef resortu wskazał, że po ewentualnej zmianie przepisów "skończy się też prawo władzy sędziowskiej do arbitralnego wyznaczania, który sędzia ma się zajmować daną sprawą".

- Proponujemy w pełni demokratyczne mechanizmy kontroli związane z wyłanianiem osób, które będą decydowały, kto będzie sędzią - powiedział. - Kierujemy się też interesem sędziów. Jestem przekonany, że wybór sędziów do KRS będzie teraz odzwierciedlał strukturę sądownictwa - dodał.

d2uh6bp

Zdaniem szefa resortu, "mechanizm, który zaproponowało ministerstwo, wbrew tezom negatywnej kampanii informacyjnej, jest standardem w krajach demokratycznych.

Minister powoływał się na fakt, że podobne rozwiązania "funkcjonują z powodzeniem w wielu innych państwach europejskich". Na potwierdzenie jego słów na Twitterze zamieszczona została odpowiednia grafika:

- Niemcy, Austria, Dania, Holandia, Szwecja, Hiszpania, czy to są kraje totalitarne, gdzie nie ma niezawisłych sądów? To chyba pytanie retoryczne - mówił minister przywołując przykłady rozwiązań prawnych ws. powoływania sędziów z tych krajów, gdzie wpływ na to ma rząd lub parlament.

d2uh6bp

W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu, gdzie oceniała projekt nowej ustawy o KRS. Po planowanych przez ministerstwo zmianach m.in. utworzone miałyby zostać dwa organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady. W skład pierwszego wejdą: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów.

Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie.

W art. 5. projekt ustawy resortu zakłada natomiast wygaśnięcie w ciągu 90 dni kadencji 15 obecnych sędziów, którzy zostali wskazani przez przedstawicieli sądów.

d2uh6bp

Podziel się opinią

Share

d2uh6bp

d2uh6bp
Więcej tematów