Zbigniew Ziobro chce przygotować kodeks dla sędziów. Chodzi o ich zachowanie w sieci
Zbigniew Ziobro zwrócił się do KRS ws. kodeksu etyki, którego zadaniem będzie regulowanie zachowania sędziów w Internecie. To reakcja szefa Ministerstwa Sprawiedliwości na doniesienia o "farmie trolli" w resorcie.
23.08.2019 | aktual.: 30.03.2022 14:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O inicjatywie informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak czytamy w komunikacie, specjalny kodeks "ma na celu oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości".
- Sprawowane godności sędziego to wielki przywilej, ale też ograniczenia. Jednym z nich powinna stać się zasada szczególnej powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych – zaznacza Zbigniew Ziobro.
Jednocześnie dodaje, że "Krajowa Rada Sądownictwa jest właściwym gremium do opracowania specjalnego kodeksu etycznego, we współpracy z samymi sędziami i wszystkimi środowiskami prawniczymi".
Kodeks będzie tworzony w oparciu o zasady apartyjności i apolityczności, które "nie mogą zezwalać na anonimowe angażowanie się sędziów w mediach społecznościowych i komentowanie wyroków, w tym własnych". "Sędziowie nie powinni posługiwać się nienawistnym językiem, używać wulgaryzmów, nie publikować obscenicznych zdjęć i nie przekraczać granic dobrego smaku" - czytamy w ogłoszeniu.
Celem ma być "konieczność uporządkowania sytuacji w środowisku sędziowskim". Przywołano również przykłady zachowań niektórych sędziów. Chodzi m.in. "o porównanie pracy CBA do metod stalinowskich, przyrównanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera, wzywanie do zemsty na sędziach zaangażowanych w reformę sądownictwa, grożenie kandydatom do Sądu Najwyższego, że zostaną rozliczeni 'za zamach na państwo', czy oferowanie na Twitterze - osobie podającej się za znanego dziennikarza - pomocy w zwalczaniu jednej z partii politycznych".
Przypomnijmy: portal Onet.pl ustalił, że były już wiceminister Łukasz Piebiak miał być w bezpośrednim kontakcie z internautką znaną pod nickiem "Emilia". Kobieta miała zaoferować wiceministrowi zorganizowaną akcję oczerniania sędziów, którzy nie zgadzali się z reformą sądownictwa przeprowadzaną przez Prawo i Sprawiedliwość. W akcję zaangażowani byli również inny członkowie resortu sprawiedliwości.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl