Zbigniew Wassermann: wizja gospodarcza różni nas z PO
Bardzo długo Platforma Obywatelska była spokojna, bo miała taki stabilny, wysoki wynik notować w opinii publicznej. To był wynik na pierwszym miejscu. Od pewnego czasu to się zmieniło. Ta stabilność występuje po stronie Prawa i Sprawiedliwości. I chyba partner nie wytrzymuje. Oczywiście, że przecież w tego typu koalicji, kiedy rozmawiają dwa ugrupowania różniące się - bo przecież nie ma co ukrywać - że co do pewnego programu, wizji gospodarczej, różnimy się - powiedział poseł Zbigniew Wassermann w "Salonie politycznym Trójki".
Jolanta Pieńkowska: Panie pośle, wczoraj słyszeliśmy wypowiedź Jana Rokity, który w odpowiedzi na prezentację programu gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jeśli PiS nie zgodzi się na wprowadzenie podatku liniowego, zmiany w prawie i uproszczenie procedur w gospodarce, to koalicji Platformy z PiS-em nie będzie.
Zbigniew Wassermann: No cóż. Ja w tym wszystkim upatruję pewnej nerwowości wynikającej ze zmiany sytuacji. Bardzo długo Platforma Obywatelska była spokojna, bo miała taki stabilny, wysoki wynik notować w opinii publicznej. To był wynik na pierwszym miejscu. Od pewnego czasu to się zmieniło. Ta stabilność występuje po stronie Prawa i Sprawiedliwości. I chyba partner nie wytrzymuje. Oczywiście, że przecież w tego typu koalicji, kiedy rozmawiają dwa ugrupowania różniące się - bo przecież nie ma co ukrywać - że co do pewnego programu, wizji gospodarczej, różnimy się...
Jolanta Pieńkowska: Zdecydowanie nawet.
Zbigniew Wassermann: ...stawia się sprawę w taki bardzo kategoryczny sposób. To trzeba rozwiązać, a nie trzeba się straszyć. Nie trzeba reagować w sposób taki bardzo nerwowy. Bo Polsce jest potrzebny sposób, bo Polsce jest potrzebna ta koalicja. Polsce są potrzebne rozsądne i mądre rządy. W tym kierunku oczekiwałbym, że partner będzie dawał sygnały.
Jolanta Pieńkowska: Może się ta koalicja rozbić o podatek liniowy, bo Lech Kaczyński godzinę temu w Sygnałach Dnia mówił, że dla PiS-u podatek liniowy jest nie do przyjęcia, bo byłoby to budowanie Rzeczpospolitej dla zamożnych?
Zbigniew Wassermann: Trudno przecież nie widzieć tego, jak żyje większość Polaków. Trudno nie widzieć, że jest ogromna sfera bezdomności, bezrobotnych ludzi. I tu sygnał musi iść od tych, którzy władze chcą sprawować, że przede wszystkim zajmą się tymi ludźmi. To jest najważniejszy problem w tej chwili społeczny dla kraju. I nie wyobrażam sobie, żeby nie zauważyć go. I podejmować decyzje, które akurat nie będą służyły likwidacji tego problemu. Albo jego znacznemu ograniczeniu.
Jolanta Pieńkowska: Poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący komisji śledczej badającej sprawę PKN Orlen, Zbigniew Wassermann był dziś moim i państwa gościem. Dziękuję bardzo.
Zbigniew Wassermann: Dziękuję.
Przeczytaj cały wywiad