Trwa ładowanie...

PiS traci większość w Sejmie. Zbigniew Girzyński o powodach odejścia z klubu

Klub Prawa i Sprawiedliwości opuściło w piątek trzech posłów. Wśród "buntowników" jest Zbigniew Girzyński. - My szliśmy na bardzo daleko idące kompromisy do tej pory. To, co ostatecznie rozwiało nasze wątpliwości, to były propozycje zawarte w Polskim Ładzie - wyjaśnił poseł.

Share
Zbigniew Girzyński skomentował swoje odejście z klubu PiS
Zbigniew Girzyński skomentował swoje odejście z klubu PiS Źródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
ds5qy6n

W piątek po południu Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski zorganizowali konferencję prasową w Sejmie, podczas której ogłosili, że wspólnie opuszczają klub PiS. Posłowie oświadczyli, że tworzą nowe koło parlamentarne o nazwie "Wybór Polska".

O kulisach i powodach podjętej decyzji opowiedział poseł Girzyński. - Politycy PiS do ostatniej chwili walczyli o utrzymanie sejmowej większości - przyznał w rozmowie z WP. Jak dodał, "telefony się urywały".

Na antenie TVN24 Girzyńskiego zapytano z kolei m.in. o słowa rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości Anity Czerwińskiej, która stwierdziła, że mógł podjąć decyzję o opuszczeniu klubu partii w związku z tym, "co wydarzyło się w biurze Adama Hofmana". Do agencji R4S należącej do byłego współpracownika PiS weszło we wtorek CBA.

ds5qy6n

- Pani Czerwińska powiedziała rzeczy, za które powinna zostać pozwana. Ja nie marnuję jednak swojego życia na procesy sądowe. To jest absolutnie nieprawda, po prostu kłamie - powiedział Girzyński w TVN24.

Zobacz też: Klub PiS stracił większość sejmową. Małgorzata Janowska ujawnia powody odejścia

Spór w PiS. Girzyński o założeniach Polskiego Ładu: Na to zgody być nie może

Girzyński podkreślił, że zna się z Hofmanem "zarówno ze świata politycznego, jak i miał przyjemność z nim współpracować w czasach, kiedy nie był parlamentarzystą". - Uważam, że to jest świetna agencja PR. Współpracowałem z nią na zasadach partnerskich, nic nie wiem nt. związków ze spółkami Skarbu Państwa. Insynuacje pani Czerwińskiej są po prostu niesprawiedliwe i nieprawdziwe - dodał polityk.

Mówiąc o kulisach opuszczenia klubu PiS, wyjawił, że rozmowy w tej sprawie toczyły się już od dłuższego czasu. Zaznaczył, że głównym powodem odejścia było "rozżalenie i poczucie pozostawienia ideałów przez PiS". - My szliśmy na bardzo daleko idące kompromisy do tej pory. To, co ostatecznie rozwiało nasze wątpliwości, to były propozycje zawarte w Polskim Ładzie - powiedział Girzyński. Podkreślił, że "beneficjentami Polskiego Ładu będą spółki państwowe i wielkie korporacje międzynarodowe". - Na to zgody być nie może - mówił poseł.

ds5qy6n

Polityka zapytano, jak w obecnej sytuacji kształtuje się przyszłość polskiej sceny politycznej i sytuacja w Sejmie. - Przeszliśmy do opozycji, nie jesteśmy jakąś koncesjonowaną grupą wysłaną na drugą stronę sceny politycznej. (…) Jeśli ta opozycja chce rzeczywiście stanowić pewną alternatywę, to musi ze sobą rozmawiać - tłumaczył Zbigniew Girzyński.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ds5qy6n

Podziel się opinią

Share
ds5qy6n
ds5qy6n
Więcej tematów