Trwa ładowanie...

PiS traci większość w Sejmie. Klub opuszcza trzech posłów

Kolejny rozłam w Prawie i Sprawiedliwości. Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski zwołali konferencję prasową, podczas której ogłosili utworzenie nowego koła parlamentarnego o nazwie "Wybór Polska". Tym samym, klub PiS traci sejmową większość. - Chcemy stworzyć nadzieję dla wszystkich tych, którzy poczuli się w pewnym momencie przez PiS zostawieni - powiedział Girzyński.

Kolejny rozłam w PiS. Klub opuszcza trzech posłów Kolejny rozłam w PiS. Klub opuszcza trzech posłów Źródło: PAP
d3kdpgf
d3kdpgf

Zgodnie z zapowiedzią, około godziny 13 rozpoczęła się konferencja prasowa w tej sprawie. Stało się tak mimo prób zablokowania utworzenia nowego koła i starań ważnych polityków PiS, aby przekonać zbuntowanych posłów do pozostania w klubie.

- Miewając niekiedy krytyczny stosunek do działań PiS, trzymałem się pewnej ogólnej, wypracowanej linii, bo wierzyłem, że podstawą funkcjonowania PiS jest wolność. Jeśli cokolwiek mogło mnie skłonić do pożegnania się z PiS to to, że ta najważniejsza wartość zostanie zakwestionowana. Ona od pewnego czasu na moich oczach jest kwestionowana w wielu obszarach - powiedział podczas konferencji prasowej Zbigniew Girzyński.

Girzyński podaje powody decyzji

Poseł Zbigniew Girzyński określił też "główne motywy", które przyczyniły się do podjęcia takiej decyzji.

d3kdpgf

Zobacz też: Nowa posada dla abp. Sławoja Leszka Głodzia. Wiceminister z PiS Jarosław Sellin zaskoczony

Wśród nich wymienił obszar polskiej przedsiębiorczości. Girzyński skrytykował założenia Polskiego Ładu i stwierdził, "perspektywa, jaka została naszkicowana w tzw. Polskim Ładzie, jest zaprzeczeniem tej fundamentalnej wartości, jaką jest wolność. To jest rozwiązanie, które docelowo doprowadzi do tego, że będziemy mieli dwóch pracodawców - państwo i wielkie korporacje".

Girzyński wspomniał też o "uderzeniu PiS w fundamentalne obszary".

d3kdpgf

- Trudno mi zarzucić, że nie propaguję szczepień, bo to ważna sprawa i mamy tego świadomość, natomiast nie będzie naszej zgody na jakąkolwiek segregację sanitarną - powiedział.

Poseł argumentował, że nie zgadza się również z ustalaniem przepisów "na ostatnią chwilę".

- Takie zaskakiwanie ludzi nie powinno się zdarzyć. Nie może być tak, że kibice jadą na mecz piłkarski i dowiadują się w trakcie, że po powrocie czeka ich kwarantanna. Nagle, bez ostrzeżenia, są w ten sposób traktowani. Nie ma naszej zgody na to - powiedział.

d3kdpgf

"Mamy wyciągnięte ręce do wszystkich"

Girzyński sprecyzował, że nowe koło "Wybór Polska" nie będzie miało charakteru "opozycji totalnej".

- Z całą pewnością nie będziemy siłą opozycyjną totalną. Będziemy przyglądali się merytorycznie wszystkim ustawom, które wpływają i w taki sposób będziemy do tego podchodzili bez żadnego uprzedzenia do żadnej ze stron politycznych. Mamy wyciągnięte ręce do wszystkich, bo Polska jest naszym wspólnym domem - powiedział.

Poseł przekonywał, że koło "Wybór Polska" chce budować taką Polskę, która będzie dla wszystkich miejscem spotkania.

d3kdpgf

- Gdzie może i pan Biedroń, i pan Braun, razem czuć się dobrze i żyć w zasobnym społeczeństwie - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3kdpgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kdpgf
Więcej tematów