Trwa ładowanie...
d1eckxx

Zawieszony przez PiS. Teraz senator Stanisław Kogut został odwołany przez senatorów

Zamieszanie wokół senatora Stanisława Koguta nie ustaje. Po tym, jak pojawiło się podejrzenie, że pobierał łapówki za załatwianie spraw dla kilku biznesmenów, polityk żegna się kolejnymi funkcjami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Kogut jest senatorem od VI kadencji
Stanisław Kogut jest senatorem od VI kadencji (East News, Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)
d1eckxx

O sprawie poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Na Twitterze napisał, że senator Kogut sam złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Infrastruktury. "Na mój wniosek Senat jeszcze dzisiaj będzie głosował nad odwołaniem przewodniczącego KI" - dodał.

Głosowanie odbyło się chwilę później. Decyzją senatorów Kogut przestał być przewodniczącym senackiej Komisji Infrastruktury.

- Z informacji, które mam, wiem, że senator Stanisław Kogut w piątek sam zgłosi się do prokuratury celem udzielenia wszelkich informacji i będzie zeznawał - powiedział na briefingu Karczewski.

d1eckxx

Od czego się zaczęło?

Na początku tygodnia Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło niemałą akcję. Zatrzymano bowiem pięć osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne - w tym m.in. syna Koguta. Co więcej zabezpieczono dokumenty w ponad 40 miejscach: mieszkaniach i biurach.

Śledczy podejrzewają, że senator też pobierał łapówki. Miał powoływać się na wpływy "w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, u Prezydenta Miasta Krakowa i u Wojewody Małopolskiego i w okresie co najmniej od 17 sierpnia 2016 roku do stycznia 2017 roku pośredniczyć w załatwianiu sprawy administracyjnej".

Zobacz też: CBA zatrzyma senatora PiS? Stanisław Kogut dla WP: Niech mnie zatrzymają, jestem niewinny

d1eckxx

Według CBA i Prokuratury Krajowej, senator "miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie".

"W zamian za to senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych. Połowa tych pieniędzy została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu" - twierdzą służby.

Zobacz też: Rozmowa ze Stanisławem Kogutem

Źródło: Twitter/WP

d1eckxx

Podziel się opinią

Share
d1eckxx
d1eckxx
Więcej tematów