Trwa ładowanie...

Zatrzymano kluczowego współpracownika Gulena

• Zatrzymano kluczowego współpracownika muzułmańskego duchownego Fetullaha Gulena - poinformował Reuters powołując się na źródła w urzędzie
• Władze tureckie oskarżają go o przygotowanie niedawnej nieudanej próby wojskowego zamachu stanu prezydenta

Zatrzymano kluczowego współpracownika GulenaŹródło: AFP, fot: Thomas URBAIN
d2r5sam
d2r5sam

Według anonimowego urzędnika prezydenckiego zatrzymany Halis Halici, określany jako "prawa ręka" Gulena, miał przedostać się do Turcji dwa dni przed nieudanym puczem. Zatrzymano go w prowincji Trabzon, na północy kraju.

Gulen, który od 17 lat przebywa na emigracji w USA odrzuca oskarżenia Ankary, ale Turcja domaga się od Waszyngtonu jego ekstradycji. Duchowny zaapelował do rządu USA o odrzucenie żądań Ankary.

Turecki prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarża 75-letniego Gulena o to, że budował w Turcji "państwo w państwie" i był "mózgiem" spisku przeciwko legalnej władzy. Spisek ten, według szefa państwa tureckiego, miał doprowadzić do próby zamachu stanu z 15 lipca.

Według agencji prasowej Anadolu w sobotę władze tureckie aresztowały w mieście Erzurum bratanka Gulena, Muhammeda Saita, który został przewieziony do Ankary na przesłuchanie. Agencja przypuszcza, że zostanie on oskarżony u udział w organizacji terrorystycznej.

Premier Turcji Binali Ildirim poinformował w sobotę w telewizji NTV o rozwiązaniu gwardii prezydenckiej. Premier poinformował też, że liczba zatrzymanych w związku z nieudanym puczem przekroczyła już 13 tys. Wśród zatrzymanych - jak powiedział - jest 8831 żołnierzy, 2100 sędziów, 1329 policjantów i 689 prokuratorów.

d2r5sam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r5sam
Więcej tematów