Trwa ładowanie...

Zatrzymanie żołnierzy było obłożone wysokim ryzykiem

To wojskowa prokuratura zasugerowała użycie
oddziałów specjalnych żandarmerii podczas zatrzymania żołnierzy,
podejrzanych w sprawie akcji w Afganistanie - oświadczył
szef MON Bogdan Klich, po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości
Zbigniewem Ćwiąkalskim. Prokuratura wojskowa była źródłem przestróg i zapewnień co do tego, że zatrzymanie podejrzanych jest obłożone wysokim ryzykiem - powiedział Klich.

Zatrzymanie żołnierzy było obłożone wysokim ryzykiemŹródło: PAP
d2zpqbb
d2zpqbb

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polscy-zolnierze-oskarzeni-o-zabojstwo-6038716720043137g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polscy-zolnierze-oskarzeni-o-zabojstwo-6038716720043137g )
Polscy żołnierze oskarżeni o zabójstwo

Ministrowie obrony i sprawiedliwości konfrontowali na porannym spotkaniu raporty żandarmerii i prokuratury dotyczące sposobu zatrzymania podejrzanych. O wyjaśnienia w tej sprawie zwrócił się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Jego zastrzeżenia wzbudził m.in. informacje o tym, że podczas zatrzymań żołnierzy rzucano na ziemię w obecności rodzin i skuwano kajdankami.

d2zpqbb

Ćwiąkalski zapowiedział, że zwróci się do Naczelnego Prokuratora Wojskowego o dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Nie mam żadnych podstaw, by nie wierzyć słowom i zapewnieniom komendanta żandarmerii dlatego, że w czasie konfrontacji potwierdziło się to, co napisał mi w swoich raportach - podkreślił Klich.

Materiały, które ukazały się w środkach masowego przekazu, gdzie pokazywano doprowadzanych żołnierzy do sądu nie dotyczyły samego momentu zatrzymania. Były to materiały z przeprowadzania ich na posiedzenie sądu, bezpośrednio z parkingu- powiedział szef resortu sprawiedliwości.

Jak dodał, żołnierze nie zgłaszali skarg ani zastrzeżeń na taki sposób prowadzenia ich, bo nie byli zainteresowani tym, by pokazano ich twarze.

d2zpqbb

W specjalnym oświadczeniu żandarmeria przypomina, że zatrzymania dokonano na zlecenie prokuratury, a - jak podkreślono - "z analizy zgromadzonego w aktach sprawy materiału wynikało wysokie prawdopodobieństwo stawiania przez zatrzymywanych czynnego oporu włącznie z możliwością dokonania zamachu na zdrowie i życie swoje, żołnierzy żandarmerii lub innych osób".

Dlatego wojskowa prokuratura miała polecić, by żołnierzy zatrzymali żandarmi wyszkoleni i wyposażeni podobnie jak pododdziały antyterrorystyczne policji.

"Funkcja żandarmerii wojskowej wobec organów prokuratury wojskowej jest zawsze podrzędna i w sytuacjach podobnych do zaistniałej żandarmeria nie ma prawa i jakichkolwiek podstaw do podważania decyzji prokuratorskich. Nie jest również uprawniona i nie posiada możliwości weryfikacji posiadanych przez prokuraturę materiałów" - napisano w oświadczeniu.

d2zpqbb

Podkreślono w nim, że powołana przez Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej komisja stwierdziła, że "zatrzymania odbyły się zgodnie z prawem i przebiegały z poszanowaniem honoru i godności żołnierzy Wojska Polskiego".

Jak wskazano w oświadczeniu, "na prośbę zatrzymanych zastosowano środki uniemożliwiające ich identyfikację, które nie były zakazane przepisami".

Siedmiu żołnierzy pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie zatrzymano w połowie listopada w związku z akcją z 16 sierpnia tego roku, w której zginęli cywile. Sześciu żołnierzom prokuratura postawiła zarzuty zabójstwa ludności cywilnej; grozi im od 12 lat więzienia do kary dożywocia. Siódmy z zatrzymanych usłyszał zarzut ataku na niebroniony obiekt cywilny, za co grozi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

d2zpqbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zpqbb
Więcej tematów