Trwa ładowanie...

Zatrucie Odry. Niemcy "zaskoczone i zasmucone" krytyką z Polski

Ministerstwo środowiska Niemiec przekonuje, że nigdy nie twierdziło, iż to wyłącznie pestycydy doprowadziły do śnięcia ryb w Odrze. Berlin jest zaskoczony ostrą krytyką z Polski.

Zatrucie Odry. Niemcy "zaskoczone i zasmucone" krytyką z PolskiZatrucie Odry. Niemcy "zaskoczone i zasmucone" krytyką z PolskiŹródło: PAP, fot: Jerzy Muszyński
d3wdesd
d3wdesd

- Ubolewamy nad tym, że strona Polska tak to odebrała. Poszukiwania przyczyn śnięcia ryb w Odrze nie zostały jeszcze zakończone - powiedział w poniedziałek w Berlinie rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska Andreas Kuebler. Jak dodał, są zarówno organiczne, jak i nieorganiczne substancje, które mogą być odpowiedzialne za katastrofę ekologiczną w Odrze.

- Wygląda na to, że mamy do czynienia z chemicznym koktajlem. Z naszych dotychczasowych ustaleń wynika, że żadna z tych substancji nie doprowadziła samodzielnie do śnięcia ryb. Należy nadal wychodzić z założenia, że mamy do czynienia ze zdarzeniem o charakterze wieloprzyczynowym - powiedział.

Niemcy reagują na fake news

Rzecznik niemieckiego ministerstwa zapewnił, że nikt nigdy nie utrzymywał w Niemczech, że to same pestycydy były odpowiedzialne za śnięcie ryb. - To, że wyniki badań laboratoryjnych zostały odebrane przez polskie ministerstwo środowiska jako próba obwinienia, jest godne pożałowania - zaznaczył. Wcześniej polska minister środowiska Anna Moskwa pisała na Twitterze, że w Niemczech powiela się fake news o pestycydach w rzece.

Kuebler wyraził nadzieję, że publikacja kolejnych wyników badań wody z Odry pomoże w wyjaśnieniu nieporozumień. - Oskarżenia o fake newsy nas zaskoczyły i zasmuciły, ale wierzę, że uda się to wyjaśnić, bo to nie są fake newsy, nigdy nie twierdziliśmy, że strona polska jest odpowiedzialna za takie użycie pestycydów, które doprowadziło do padnięcia ryb - mówił. Rzecznik nie wykluczył, że ostra reakcja Warszawy to efekt napięć w polityce wewnętrznej w Polsce i zbliżającej się kampanii wyborczej.

d3wdesd

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ochotnicy próbują ratować ryby z Odry

Kuebler powiedział, że dotychczasowe badania ekspertów Instytutu Leibniza oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego potwierdzają podejrzenie, że w Odrze pojawiły się algi, które mogły być jedną z przyczyn śnięcia ryb. Naukowcy zastrzegają jednak, że algi nie pojawiły się w rzecze w sposób naturalny. Prawdopodobnie były efektem podwyższonego zasolenia Odry, które mogło zostać wywołane działalnością przemysłową.

Czytaj też:

d3wdesd
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wdesd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wdesd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj