Trwa ładowanie...
28-08-2015 18:20

Zatonęła łódź z uchodźcami, morze wyrzuciło na brzeg 82 ciała

Po zatonięciu w czwartek u wybrzeży Libii łodzi z uchodźcami morze wyrzuciło na brzeg 82 ciała - poinformowali przedstawiciele władz libijskich, dodając, że kolejne 100 osób jest uznanych za zaginione, ale prawdopodobnie nie żyją.

Zatonęła łódź z uchodźcami, morze wyrzuciło na brzeg 82 ciałaŹródło: AFP, fot: Mahmud Turkia
d1k2eek
d1k2eek

Udało się uratować 201 osób, z których 147 przewieziono do ośrodka dla nielegalnych imigrantów w mieście Sabrata.

Przedstawiciele lokalnych władz i okoliczni mieszkańcy wkładali w piątek zwłoki do czerwonych worków. Na plaży leżały buty, ubrania i inne rzeczy osobiste uchodźców.

Przedstawiciel sił bezpieczeństwa z miasta Zuwara, skąd wypłynęła jednostka, powiedział, że na pokładzie znajdowało się ok. 400 ludzi. Wielu mogło zostać uwięzionych w ładowni, gdy łódź się wywróciła. Zuwara leży na zachodzie Libii i jest oddalona o ok. 160 km na zachód od Trypolisu.

Na pokładzie byli głównie uchodźcy z Afryki subsaharyjskiej, Pakistanu, Syrii, Maroka i Bangladeszu - powiedział przedstawiciel sił bezpieczeństwa. Większość z tych osób ucieka przed konfliktem lub prześladowaniami.

d1k2eek

Zuwara, najbardziej wysunięte na zachód miasto przy granicy z Tunezją, to główny punkt wypadowy dla przemytników, którzy na łodziach przewożą imigrantów do Włoch.

Według Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) od początku bieżącego roku ponad 2,5 tys. osób zginęło, próbując dostać się do Europy drogą morską. W całym 2014 roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 3,5 tys. ludzi.

IOM podaje, że w tym roku do Europy przybyło przez Morze Śródziemne ponad 300 tys. uchodźców i imigrantów. W całym ubiegłym roku było to 219 tys. osób.

d1k2eek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k2eek
Więcej tematów