Zatoka Omańska. Brytyjczycy przechwycili drogocenny ładunek z Iranu
Królewska marynarka wojenna Wielkiej Brytanii poinformowała w czwartek, że w zeszłym miesiącu zarekwirowała irańskie przeciwpancerne pociski kierowane. Amunicja przejęta została ze statku przemytników na wodach międzynarodowych w Zatoce Omańskiej.
Jednostka namierzona została przez bezzałogowy samolot obserwacyjny i rozpoznawczy amerykańskiego wywiadu, wysłany na misję rozpoznawczą w nocy. Maszyna odbywała lot na południe od Iranu. Za łodzią przemytników podążał także brytyjski helikopter.
Jak podało brytyjskie ministerstwo obrony, Królewska Marynarka Wojenna zatrzymała jednostkę, gdy usiłowała dopłynąć do irańskich wód terytorialnych. Brytyjczycy dostali się na pokład i stwierdzili próbę przemytu.
Zatoka Omańska. Brytyjska marynarka wojenna przejęła irańską broń ze statku przemytniczego
- To zajęcie przez załogę HMS Lancaster, dokonane w regionie Zatoki Perskiej i nadzór, jaki sprawuje tu brytyjska marynarka, wspiera nasze zaangażowanie w przestrzeganie prawa międzynarodowego i zwalczanie działań zagrażających pokojowi i bezpieczeństwu na całym świecie - powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska to centrum rosyjskiej myśli opozycyjnej? Ponomariow o "trwających pracach"
Wstępna inspekcja sugerowała, że paczki zawierały irańskie przeciwpancerne pociski kierowane i komponenty pocisków balistycznych średniego zasięgu. Wielka Brytania poinformowała ONZ o zajęciu uzbrojenia. To kolejny taki przypadek, gdy Royal Navy uniemożliwia przemyt broni drogą morską z Iranu.
Broń Brytyjczycy znaleźli na innej irańskiej jednostce w lutym zeszłego roku. - Przejęte militaria zbadali eksperci w Wielkiej Brytanii. Analiza techniczna wykazała, że zarekwirowana przesyłka zawierała wiele silników rakietowych dla wyprodukowanych przez Iran 351 pocisków manewrujących tylu ziemia-ziemia i partię 358 pocisków ziemia-powietrze.