Zastrzeżenie PESEL. Instrukcja. Polacy chcą chronić dane po wycieku ALAB
Do sieci trafiły dane medyczne dziesiątek tysięcy Polaków. To wynik ataku hakerskiego, którego ofiarą padła firma ALAB Laboratoria. Pozyskane w wyniku ataku dane zawierają informacje wrażliwe - w tym numery PESEL. Jak uchronić się przed skutkami wycieku? Jednym z rozwiązań jest zastrzeżenie PESEL.
Jak przekazała firma ALAB, 19 listopada 2023 roku została zaobserwowana próba zmasowanego ataku na serwery spółki. W jej efekcie dostęp do danych pacjentów mogły uzyskać osoby nieuprawnione. "Wstępna analiza incydentu wykazała, że osoby trzecie w sposób bezprawny mogły uzyskać dostęp do następujących danych osobowych: imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, miejsce zamieszkania oraz wynik badania laboratoryjnego" - wskazano w komunikacie spółki, podkreślając, że podjęto awaryjne procedury bezpieczeństwa i wdrożono działania, mające na celu likwidację skutków ataku.
Co w związku z wyciekiem danych z ALAB mogą zrobić pacjenci?
Wyciek danych ALAB. Co można zrobić?
Po wycieku danych ALAB wiele osób zastanawia się, co można zrobić w związku z incydentem. Jak poinformował zespół CERT Polska, pacjenci mogą sprawdzić, czy ich dane zostały ujawnione podczas ataku hakerskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hakerzy będą atakować autonomiczne samochody?
"We współpracy z COIgovPL w związku ze sprawą ALAB zasililiśmy serwis bezpiecznedane.gov.pl JUŻ upublicznionymi numerami PESEL. Podkreślamy jednak, że są to wyłącznie dane dotychczas opublikowane i będą aktualizowane. Sprawdźcie, czy Wasze dane też znalazły się w wycieku!" - poinformował CERT Polska na portalu X (dawniej Twitter).
Swoje dane można sprawdzić, logując się na stronę za pomocą Profilu Zaufanego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak natomiast informuje spółka ALAB Laboratoria, kolejnym krokiem, który mogą podjąć osoby, obawiające się, że ich dane zostały upublicznione, jest założenie konta w systemie informacji kredytowej i gospodarczej, "w celu monitorowania swojej aktywności kredytowej".
"Rozporządzenie RODO daje możliwość uzyskania darmowego dostępu do zebranych na swój temat danych w formie 'kopii danych', którą mamy prawo uzyskać od BIK" - wskazano.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie naruszenia danych odpowiednim organom - to może zapobiec tzw. kradzieży tożsamości. Od niedawna możliwe jest również samodzielne zastrzeżenie numeru PESEL.
ALAB Laboratoria. Wyciek danych. Jak zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL jest nową usługą udostępnioną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Od listopada 2023 roku można zrobić to bez wychodzenia z domu - za pośrednictwem platformy mObywatel. W jaki sposób?
Należy zalogować się do platformy za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel, a następnie kliknąć przycisk "Zastrzeż PESEL". W podobny sposób można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL.
Inną opcją jest zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie gminy. W tym przypadku niezbędne będzie jednak złożenie stosownego wniosku.