Profil zaufany wygasł. Co dalej? To musisz zrobić
W ostatnich dniach wielu Polaków otrzymało informację o konieczności przedłużenia ważności profilu zaufanego. Czas na to minął jednak wraz z końcem października. Co w przypadku, gdy wygasł? Czy da się odzyskać dostęp do konta?
Co zrobić, gdy Profil zaufany wygasł? Osoby, które nie zdążyły zaktualizować danych do 31 października 2023, straciły dostęp do konta oraz możliwości, które zapewnia jego posiadanie. Jedyną opcją, która pozwoli im ponownie korzystać z cyfrowego rozwiązania, jest ponowne założenie profilu zaufanego.
Profil zaufany wygasł. Jak odnowić? Cztery możliwości
Osoby, które nie zdążyły przedłużyć profilu zaufanego, a chcą dalej korzystać z e-usług, które są powiązane z tym rozwiązaniem, muszą ponownie założyć konto na platformie pz.gov.pl. Można tego dokonać na cztery sposoby: poprzez bank lub innego dostawcę tożsamości, w trakcie rozmowy wideo z urzędnikiem, za pomocą e-dowodu osobistego lub poprzez potwierdzenie tożsamości w placówce - np. w oddziale ZUS, urzędzie gminy lub urzędzie skarbowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Profil zaufany. Jak założyć? Tak zrobisz to przez internet
Jak założyć profil zaufany przez internet? Najpopularniejszą formą, z której korzystają osoby, chcące ponownie korzystać z rozwiązania, jest założenie profilu za pośrednictwem bankowości internetowej. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, założenie profilu zaufanego przez bank przebiega w czterech krokach:
- Sprawdź, czy twój bank ma możliwość założenia profilu zaufanego, na przykład wejdź na stronę banku lub zadzwoń na infolinię albo wejdź na stronę profilu zaufanego.
- Zaloguj się na swoje konto bankowe.
- Wyszukaj formularz zakładania profilu zaufanego.
- Czytaj uważnie informacje przekazywane podczas procesu rejestracji.
Resort cyfryzacji przypomina, że profil zaufany jest ważny 3 lata. Założenie konta przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej jest darmowe - profil zostaje założony od razu po zakończeniu procedury.