Trwa ładowanie...

Zaskoczenie na Białorusi. Niewiarygodne, co dostali zmobilizowani

Środa to 259. dzień inwazji na Ukrainę. Rosyjskim żołnierzom przechodzącym wojskowe przeszkolenie na Białorusi wydano przestarzałą broń i wyposażenie: metalowe hełmy modelu z czasów II wojny światowej i oprzyrządowanie obronne z lat 60. i 70. - pisze w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Tymczasem Rosja ogłosiła wycofanie wojsk z Chersonia na lewy (wschodni) brzeg Dniepru. Decyzję przekazał dowódca wojsk rosyjskich Siergiej Surowikin, a zaakceptował ją minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Zaskoczenie na Białorusi. Niewiarygodne, co dostali zmobilizowani [RELACJA NA ŻYWO]Zaskoczenie na Białorusi. Niewiarygodne, co dostali zmobilizowani [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: East News, fot: AA/ABACA
dwhwfix
dwhwfix
  • Rosyjskim żołnierzom przechodzącym wojskowe przeszkolenie na Białorusi wydano przestarzałą broń i wyposażenie: metalowe hełmy modelu z czasów II wojny światowej i oprzyrządowanie obronne z lat 60. i 70. - pisze w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
  • Doniesienia o ws. Chersonia skomentował Mychajło Podolak. Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oświadczył, że jest zbyt wcześnie, by mówić o rosyjskim wycofaniu się z miasta.

Trwa łączenie
22:49, 09.11.2022

- Wiemy o przypadkach wydawania rosyjskim żołnierzom na Krymie zardzewiałych hełmów i dziurawych kamizelek kuloodpornych, ściągniętych wcześniej z ciał zabitych wojskowych - oznajmiła w środę przedstawicielka prezydenta Ukrainy na okupowanym Półwyspie Krymskim Tamiła Taszewa, cytowana przez agencję Ukrinform.

22:33, 09.11.2022

Prezydent Ukrainy dodał, że nie będzie "karmić wroga szczegółami ukraińskich operacji". - Kiedy przyniosą rezultaty, zobaczą je wszyscy - powiedział Zełenski.


- Wróg nie daje nam prezentów, nie robi "gestów dobrej woli". Wszystko to wywalczamy. A kiedy o coś walczysz, to trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy krok (ukraińskiej armii rodzi) opór ze strony wroga, to zawsze strata życia naszych bohaterów" - kontynuował.


- Dlatego przemieszczamy się bardzo ostrożnie, bez emocji, bez zbędnego ryzyka. By wyzwolić całą naszą ziemię i żeby strat było jak najmniej - oświadczył Zełenski.

22:24, 09.11.2022

- Na południu powoli się przemieszczamy, wzmacniamy pozycje, krok za krokiem. W przestrzeni informacyjnej było dzisiaj dużo radości, wiadomo dlaczego, ale musimy powściągać nasze emocje podczas wojny" - podkreślił Zełenski. Przypomnijmy, że wcześniej w środę Rosja ogłosiła wycofanie swoich sił z okupowanego Chersonia na południu Ukrainy.

22:13, 09.11.2022

Ukraińska armia przemieszcza się i wzmacnia pozycje na południu Ukrainy - powiedział w środę wieczorem prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

21:58, 09.11.2022

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow pochwalił decyzję dotyczącą wycofania rosyjskich wojsk z Chersonia. 


"Rozważając wszystkie za i przeciw, generał Surowikin dokonał trudnego, ale słusznego wyboru między bezsensownymi poświęceniami w imię głośnych roszczeń a ratowaniem życia bezcennych żołnierzy"  napisał na Telegramie.


Watażka Putina dodał, że "Chersoń to bardzo trudny teren bez możliwości stabilnego, regularnego zaopatrzenia w amunicję i powstania mocnego, niezawodnego tyłu". 


"Dlaczego nie zrobiono tego od pierwszych dni operacji specjalnej? To kolejne pytanie. Ale w tej trudnej sytuacji generał postąpił mądrze i dalekowzrocznie - ewakuował ludność cywilną i wydał rozkaz przegrupowania" - ocenił Kadyrow. 

21:50, 09.11.2022

Władimir Putin przyznał pośmiertnie Order Odwagi zmarłemu w wypadku drogowym Kiryłowi Stremousowowi. "Za odwagę i męstwo" - napisali w dekrecie propagandyści Kremla. Prorosyjski polityk pełnił funkcję zastępcy szefa administracji obwodu chersońskiego w Ukrainie.

21:45, 09.11.2022

Zniszczone rosyjskie czołgi.

21:31, 09.11.2022

Jeśli rosyjskie siły nie utrzymają Chersonia, to będą starać się go maksymalnie zniszczyć, atakując z lewego (wschodniego) brzegu Dniepru - ocenił w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez portal NV.

21:18, 09.11.2022

Na Ukrainę trafiła kolejna partia sprzętu wojskowego i amunicji z Niemiec - poinformowała w środę agencja Ukrinform. Zaktualizowany wykaz pomocy wojskowej dla Ukrainy opublikowany został też na stronie rządu federalnego Niemiec.

21:07, 09.11.2022

Ukraińskie siły najprawdopodobniej weszły do strategicznej miejscowości Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - pisze w środę Kyiv Independent. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tych doniesień.


Gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiedział z kolei telewizji Espreso, że walki o Snihuriwkę trwają.


Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk, cytowana przez Suspilne, podkreśliła, że sytuacja w Snihuriwce wymaga "informacyjnej ciszy".


12-tysięczna miejscowość Snihuriwka, ważny węzeł kolejowy w pobliżu granicy z obwodem chersońskim, została zajęta przez siły najeźdźcy w marcu. Eksperci podkreślają, że odbicie Snhuriwki otwiera ukraińskiej armii drogę na okupowany Chersoń.

20:57, 09.11.2022

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wydał w środę rozkaz wycofania się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru, po meldunku złożonym przez Siergieja Surowikina, głównodowodzącego sił rosyjskich na Ukrainie.


Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia, że przekazał prezydentowi Andrzeja Dudy tę informację. - Pan prezydent podszedł do niej absolutnie spokojnie, przestrzegał przed entuzjazmem. Tutaj można podejrzewać Rosjan o wszelkiego rodzaju podstępy, prowokacje - podkreślił Szrot.

20:43, 09.11.2022

Ukraińskie siły w Bachmucie.

20:35, 09.11.2022

Ogłoszenie przez Rosję wycofania z Chersonia może być operacją informacyjną mającą na celu zmylenie ludności i ukraińskich sił - powiedziała w środę rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk.


Humeniuk podkreśliła, że "na południu trwa operacja, która wymaga ciszy informacyjnej" - pisze Suspilne.

20:27, 09.11.2022

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield odwiedziła w środę Centrum Edukacji i Rozwoju, gdzie prowadzone są rozmaite zajęcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Thomas-Greenfield podkreśliła, że jest wdzięczna Polakom i polskiemu rządowi za gościnności okazaną uchodźcom z Ukrainy.

20:12, 09.11.2022

Decyzja o poddaniu przez Rosjan Chersonia jest zaskakująca - przyznają zgodnie polscy generałowie, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska. - Jeśli te informacje się potwierdzą, Rosjanie stracą w ten sposób możliwość rozwijania większej ofensywy w tej wojnie - ocenia były szef BBN gen. bryg. Stanisław Koziej. - Poczekajmy na realizację tej decyzji, bo absolutnie nie wierzę w słowa Rosjan - mówi z kolei były wiceszef MON gen. broni Waldemar Skrzypczak.

20:02, 09.11.2022

Rosyjskie wojsko ostrzelało w środę Krzywy Róg na południu Ukrainy - poinformował wieczorem mer tego miasta Ołeksandr Wilkuł. Najprawdopodobniej atak przeprowadzono z użyciem wyrzutni Smiercz albo Tornado.


"Wybuchy w powietrzu, możliwy duży rozrzut amunicji kasetowej!" - napisał w Telegramie mer. Zaapelował do mieszkańców Krzywego Rogu i okolic, by patrzyli pod nogi i pilnowali dzieci. Nie ma ofiar, zakres zniszczeń jest obecnie ustalany. 

19:55, 09.11.2022

Rosja jest w odwrocie i będzie poszukiwała formuły przeczekania trudnego momentu - powiedział w środę rozmowie z TVP Info wiceszef MSZ Marcin Przydacz, odnosząc się do wycofania wojsk rosyjskich z Chersonia. Jego zdaniem to duży sukces Ukrainy, a na grę Rosji i "pseudogotowość do dialogu" nie można dać się złapać.

19:50, 09.11.2022

Wojska rosyjskie opuściły Chersoń, gdyż przez problemy z logistyką nie były w stanie dłużej opierać się atakom armii Ukrainy - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Ołeksandr Musijenko, szef kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych.


- Ukraińska strategia wycieńczania sił rosyjskich na prawym brzegu Dniepru przyniosła efekty. Rosjanie byli zmuszeni do wycofania się, bo nie mogli utrzymywać obrony, głównie przez problemy z zaopatrzeniem. Z drugiej strony znajdowali się pod stałym ostrzałem armii ukraińskiej - wyjaśnił.

19:42, 09.11.2022

W obwodach dniepropietrowskim, kirowogradzkim i czerkaskim uruchomiono alarmy przeciwlotnicze. 

19:36, 09.11.2022

W środę w Ukrainie obchodzony jest Dzień Języka Ukraińskiego. Z tej okazji od 22 lat organizowane jest radiowe Dyktando Jedności. Tegoroczna edycja imprezy ze względu na trwającą wojnę miała dla Ukraińców szczególne znaczenie - towarzyszyły jej łzy, wzruszenie i duma. W dyktandzie uczestniczyli mieszkańcy wszystkich regionów kraju, w tym też i ukraińscy żołnierze w okopach.

19:23, 09.11.2022

Rosyjskie oświadczenia o rzekomej gotowości do negocjacji to kolejna zasłona dymna; w rzeczywistości Kreml chce tylko wygrać na czasie przed kolejnymi falami agresji - oznajmił w środę rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

19:12, 09.11.2022

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział też w środę, że "budujący" jest widok, jak siły ukraińskie są w stanie wyzwolić coraz więcej terytorium swojego kraju. Nawiązał w ten sposób do decyzji rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który wydał swoim wojskom rozkaz wycofania się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru. 

19:03, 09.11.2022

Ukraina cieszy się "silnym poparciem" ze strony Stanów Zjednoczonych, niezależnie od tego, która partia zwycięży w tamtejszych śródokresowych wyborach parlamentarnych - oświadczył w środę w Londynie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

18:49, 09.11.2022

Rosyjskim żołnierzom przechodzącym wojskowe przeszkolenie na Białorusi wydano przestarzałą broń i wyposażenie - pisze w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


Wśród zmobilizowanych rosyjskich obywateli, przechodzących przeszkolenie w obwodzie kurskim i briańskim w Rosji, "znacząco pogarsza się stan moralno-psychologiczny w związku z tym, że obrazki rosyjskiej propagandy nie odpowiadają prawdziwej sytuacji" - podaje sztab. Na pogarszanie się ich stanu wpływają też "nieludzkie warunki", w których przebywają, oraz brak obiecanych wypłat - czytamy.


Rosyjskim jednostkom, które przechodzą szkolenie w okolicach miasta Baranowicze na Białorusi wydano przestarzałą broń i wyposażenie: metalowe hełmy modelu z czasów II wojny światowej i oprzyrządowanie obronne z lat 60. i 70. - pisze sztab. Duża część broni strzeleckiej, karabinów automatycznych AK-74, nie nadaje się do użytku przez złe warunki przechowywania.

18:39, 09.11.2022

Trwająca agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią wspólne wysiłki Polski i Francji - będą głównym tematem rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua, który w środę rozpoczął dwudniową wizytę w Paryżu. Poruszony zostanie też temat polsko-francuskiej współpracy gospodarczej.

18:21, 09.11.2022

Kurs wstępnego szkolenia wojskowego, który ma zostać wprowadzony w rosyjskich szkołach w przyszłym roku akademickim, będzie obowiązkowy - poinformował w środę szef ministerstwa edukacji Federacji Rosyjskiej Siergiej Krawcow.

18:12, 09.11.2022

Litewscy celnicy nie wyrazili zgody na wjazd do kraju cysterny kolejowej z nawozami z Białorusi. Na pojeździe namalowano literę Z, która uchodzi za symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Źródło: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, bbc.com, tass.ru, ria.ru, cnn.com, reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwhwfix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dwhwfix
Więcej tematów