Trwa ładowanie...

"Rezygnacja na zapas". Zaskakujące wieści z Watykanu

Zaskakujące wieści z Watykanu. Papież Franciszek - w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "ABC" - ujawnił, że podpisał list o swej rezygnacji. Dokument został sporządzony tuż po jego wyborze w 2013 roku. Może zostać wykorzystany w momencie, gdy stan zdrowia w poważny i trwały sposób uniemożliwi mu dalsze sprawowanie posługi.

Zaskakujące wieści z Watykanu. Papież przyznał, że podpisał już swoją rezygnacjęZaskakujące wieści z Watykanu. Papież przyznał, że podpisał już swoją rezygnacjęŹródło: GETTY, fot: NurPhoto
d49wo1y
d49wo1y

Rozmowę opublikowano dzień po 86. urodzinach papieża. Franciszek wyjaśnił, że list z taką deklaracją przekazał kardynałowi Tarcisio Bertone, który był sekretarzem stanu za pontyfikatu Benedykta XVI. Następnie pozostał na tym stanowisku przez pół roku po wyborze papieża Bergoglio.

- Ja już podpisałem moją rezygnację. Wtedy sekretarzem stanu był Tarcisio Bertone. Podpisałem i powiedziałem mu: "w razie przeszkód medycznych czy innych oto moja rezygnacja" - oświadczył papież. Jak przyznał, nie wie, komu kardynał Bertone ją przekazał.

Franciszek dopytywany był także o trudności z kolanem. Z tego powodu musi często poruszać się na wózku. - Już chodzę, decyzja o tym, by nie poddawać się operacji, była słuszna - stwierdził. - Rządzi się głową, a nie kolanem - dodał żartobliwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dylemat Rosji. "Nie wiedzą, co zrobić"

Franciszek wspomniał o Ukrainie

Franciszek zauważył, że bywa wykorzystywany dla celów politycznych. Tak opisał jedną z takich sytuacji: Sześć czy siedem lat temu kandydat z Argentyny przyszedł na mszę. Zrobili nam zdjęcie przed zakrystią, a ja mu powiedziałem: proszę nie wykorzystywać tego politycznie. Odpowiedział mi, że mogę być o to spokojny.

d49wo1y

- Tydzień później Buenos Aires było wytapetowane tym zdjęciem, przerobionym tak, że wyglądało to jak prywatna audiencja. Tak, czasem mnie wykorzystują. Ale my wykorzystujemy częściej Boga, zatem siedzę cicho i działam dalej - wyjaśnił papież.

Zapytany o to, jaki prezent chciałby dostać na to Boże Narodzenie, odparł: "pokój na świecie".

- Wojna w Ukrainie dotyka nas z bliska. Ale pomyślmy o Birmie, Jemenie, a także Syrii, gdzie walczy się od 13 lat - dodał Franciszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49wo1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d49wo1y
Więcej tematów