Trwa ładowanie...

Skandal w kościele. Papież nałożył ekskomunikę

Znany jezuita ze Słowenii ksiądz Marko Ivan Rupnik, mieszkający w Rzymie, został ekskomunikowany - ogłosił generał jezuitów Arturo Marcelino Sosa Abascal. Papież Franciszek podjął stanowcze kroki wobec niego ze względu na oskarżenia o przemoc seksualną.

Papież Franciszek podjął decyzję w sprawie kontrowersyjnego jezuityPapież Franciszek podjął decyzję w sprawie kontrowersyjnego jezuityŹródło: PAP EPA, fot: Stefano Spaziani
dkpb6lo
dkpb6lo

Kapłan-teolog i artysta mozaikarz Marko Ivan Rupnik został oskarżony przez kilka zakonnic o przemoc seksualną i psychologiczną. Papież nałożył na niego ekskomunikę.

Przełożony zakonu jezuitów po dłuższym czasie potwierdził wcześniejsze informacje mediów na temat kary dla cieszącego się dotąd dużym uznaniem 68-letniego księdza. Ksiądz Arturo Sosa Abascal uczynił to, jak zauważają w czwartek media, dopytywany przez dziennikarzy w związku z niejasną sytuacją wokół Rupnika. Przyznał, że karę wymierzyła Dykasteria Nauki Wiary, która analizowała postawione mu zarzuty.

Od początku grudnia jezuici nie wypowiadali się jasno na temat zarzutów wobec podróżującego często po świecie kapłana, zapraszanego na sympozja - także jako artystę i specjalistę od mozaiki.

dkpb6lo

Zakon, do którego należy papież Franciszek, przyznał jednocześnie, że wcześniejsze informacje, jakie przekazywał w tej sprawie były niepełne.

Wśród watykanistów panuje opinia, że sprawa słoweńskiego księdza, cieszącego się międzynarodową sławą, ujawniła słabość w podejściu do kwestii zarzutów seksualnych w takim przypadku jak ten i w jej komunikowaniu.

Na stronie polskich jezuitów pojawiało się zapewnienie o wsparciu dla ofiar duchownego.

dkpb6lo

"Modlimy się za ofiary i współcierpimy z nimi z powodu krzywd, jakich doznały od jednego z naszych współbraci. Mamy nadzieję, że w miarę możliwości krzywdy zostaną naprawione, a ofiary otrzymają wszelką potrzebną pomoc" - napisali jezuici.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkpb6lo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkpb6lo
Więcej tematów