Trwa ładowanie...
d12klbz

Zarzuty Rosjan wobec działań USA w Syrii. "Szukają tylko pretekstu"

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że wyrażona przez Waszyngton odmowa dzielenia się z Moskwą danymi wywiadowczymi na temat pozycji Państwa Islamskiego w Syrii świadczy o tym, że USA szukają pretekstu, by nie walczyć z terroryzmem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zarzuty Rosjan wobec działań USA w Syrii. "Szukają tylko pretekstu"
(PAP/EPA, Fot: Russian Defence Ministry)
d12klbz

- Nasi partnerzy z innych krajów, widzący w Państwie Islamskim rzeczywistego wroga, którego bezwzględnie należy zniszczyć, wspomagają nas aktywnie danymi o bazach, magazynach, punktach dowodzenia i obozach terrorystów. A ci, którzy mają, najwidoczniej, inną opinię o tej organizacji terrorystycznej, stale szukają pretekstu do odmowy współpracy w walce z międzynarodowym terroryzmem - powiedział dziennikarzom rzecznik rosyjskiego resortu obrony generał Igor Konaszenkow.

W ten sposób, jak piszą rosyjskie media, skomentował oświadczenie przedstawiciela USA przy kwaterze głównej NATO w Brukseli Douglasa Lute, który miał powiedzieć, że z powodu poparcia przez Moskwę reżimu prezydenta Baszara el-Asada nie będzie dzielenia się danymi wywiadu.

Zobacz więcej o oświadczeniu Douglasa Lute

d12klbz

O "tragicznie błędnej strategii" Rosji w Syrii mówił również minister obrony USA Ash Carter. - Nie jesteśmy gotowi do współpracy w sprawie strategii, która, jak wyjaśnialiśmy, po rosyjskiej stronie jest błędna, tragicznie błędna - oświadczył Carter podczas wizyty w Rzymie. Powtórzył, że większość rosyjskich nalotów nie była wymierzona w bojowników Państwa Islamskiego (IS). - Naszym zdaniem to fundamentalny błąd - zaznaczył.

"Tragicznie błędna strategia" Rosji w Syrii

Generał Konaszenkow zaprzeczył, by rosyjskie siły powietrzne w Syrii ostrzeliwały cele nienależące do Państwa Islamskiego. Oskarżenia wysuwane przez Amerykanów nazwał gołosłownymi.

- Razimy tylko terrorystów. To, niestety, gołosłowne twierdzenia. Za każdym razem informujemy, gdzie, kiedy i czym atakujemy - powiedział rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony.

d12klbz

Przypomniał, że siły powietrzne USA i innych państw prowadzą operacje w Syrii już od roku. - Mamy podstawy, by sądzić, że nie zawsze rażą obiekty terrorystów - powiedział. Cytujące go rosyjskie media przypomniały przy tej okazji niedawny amerykański atak powietrzny na prowadzony przez organizację charytatywną Lekarze bez Granic (MSF) szpital w Kunduzie na północy Afganistanu; atak spowodował śmierć 22 osób.

30 września Rosja rozpoczęła bombardowania w Syrii, twierdząc, że ich celem będą dżihadyści z IS. Jednak rosyjskie samoloty atakowały także oddziały opozycji walczącej z prezydentem Asadem, który jest sojusznikiem Moskwy. Waszyngton wspiera niektóre z tych grup.

Po raz pierwszy od zaangażowania się Rosji w konflikt syryjski do operacji przeciw IS włączyły się w środę okręty rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej.

d12klbz

Podziel się opinią

Share
d12klbz
d12klbz
Więcej tematów