Trwa ładowanie...
praca
09-12-2008 07:34

Zarabiają jako słupy nawet 4 tys. w cztery dni

Setki osób w Polsce - bezrobotni, studenci, nauczyciele - dorabiają jako słupy, piorąc pieniądze pochodzące z internetowych kradzieży. Ale policja szybko ich łapie - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Zarabiają jako słupy nawet 4 tys. w cztery dniŹródło: PAP/EPA
d1jcim2
d1jcim2

"Stanowisko kierownicze. Tylko kilka godzin tygodniowo. Nie będziesz potrzebował żadnych wyjątkowych umiejętności" - przewija się w e-mailach, które bombardują skrzynki pocztowe internautów w całej Polsce. By podjąć pracę jako "assistant manager" w zagranicznej firmie, wystarczy komputer z dostępem do sieci. Ogłoszenia rekrutacyjne można znaleźć nawet w oficjalnych uczelnianych biurach karier.

Obowiązki istotnie okazują się nieskomplikowane: trzeba przyjmować na swoje konto przelewy i zgodnie z telefonicznymi instrukcjami przekazywać je dalej. A płaca wysoka - 7-10% od przelewanej kwoty.

W rzeczywistości jest to wynagrodzenie dla tzw. słupa - narzędzia w ręku cybergangów. Odbywa się to tak: gang okrada konta w banku internetowym, zwykle wyłudzając od ich właścicieli hasła i kody dostępu. Wyprowadzone pieniądze płyną na rachunek bankowy słupa. Potem słup pierze pieniądze - wyjmuje gotówkę i przekazuje ją za granicę, najczęściej do internetowych mafiosów Rosji lub Ukrainy. Za to pobiera prowizję - Adrian w ciągu czterech dni zarobił około 4 tys. zł, wykonując raptem dwa przekazy.

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj