Zapytaliśmy komitety o koniec węgla w Polsce. Nie wszyscy są "za"
Kwestia odejścia od węgla w Polsce porusza wiele osób, szczególnie te, którym bliska jest kwestia kryzysu klimatycznego. Zapytaliśmy komitety wyborcze, kiedy Polska powinna odejść od węgla. Odpowiedzi mogą zaskoczyć.
Wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych, otrzymały od nas serię pytań dotyczących kluczowych kwestii. Na pytania odpowiedziały: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Koalicja Obywatelska. Nie odpowiedział KW Prawo i Sprawiedliwość.
Zapytaliśmy komitety wyborcze, kiedy (prosiliśmy o wskazanie daty rocznej) powinien zostać wyłączony ostatni blok węglowy w Polsce w związku ze zmianami klimatu - i dlaczego akurat w tym momencie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kohut o transformacji energetycznej. "Nie traktujmy górników jak zło"
KW Bezpartyjni Samorządowcy: nie podał roku
KW Bezpartyjni Samorządowcy nie odpowiedział konkretnie na nasze pytanie - nie podano konkretnej daty rocznej. Poinformowano jedynie, że zamknięcie bloków węglowych powiązane powinno być z uruchomieniem elektrowni atomowych i innych źródeł magazynowania energii i tym samym z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski.
KW Trzecia Droga: zamknięcie kopalni węglowych do 2040 roku
KW Trzecia Droga odpowiedział, że najpóźniej do 2040 r. Polska powinna zamknąć kopalnie węglowe, przy zadbaniu o godne życie osób, których jakość życia jest dziś uzależniona od istnienia kopalni, elektrowni, czy też sektora okołowęglowego.
Dodano, że powinnyśmy dążyć do pełnej neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. - Odejście od węgla jest jednym z kroków do tego celu. Całą strategię dojścia do pełnej neutralności klimatycznej przedstawiliśmy w naszym Planie Polska na Zielonym Szlaku - podkreślono.
KW Nowa Lewica: brak daty, "odejść tak szybko jak to możliwe"
KW Nowa Lewica również nie odpowiedział na część pytania dotyczącą konkretnego roku. Przekazano nam natomiast, że od wykorzystywania węgla w energetyce zawodowej trzeba odejść tak szybko jak to możliwe — przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i bezpieczeństwa ekonomicznego mieszkańców regionów szczególnie zależnych od wydobycia i spalania paliw kopalnych.
- Termin wygaszania energetyki węglowej musi być powiązany z harmonogramem uruchamiania projektów opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak farmy wiatrowe (na lądzie i na morzu), i energii jądrowej - dodano.
KW Prawo i Sprawiedliwość: nie odpowiedział
KW Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyny z pytanych przez nas komitetów, nie odpowiedział na przesłane przez nas pytania.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość: odejście od węgla - nigdy
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość na pytanie o termin odejścia od węgla odpowiedział, że nigdy. - Energetykę węglową należy rozwijać i modernizować, a nie likwidować - stwierdzono. I dodano, że bezpieczeństwo energetyczne mogą Polsce zagwarantować tylko stabilne źródła energii takie jak węgiel i atom, a nie "lobbowane przez niemiecki przemysł źródła pogodozależne".
KW Koalicja Obywatelska: neutralność klimatyczna do 2050 roku
KW Koalicja Obywatelska odpowiedział, że neutralność klimatyczna powinna być osiągnięta do 2050 roku. Natomiast, według komitetu, odejście od węgla w ciepłownictwie, w tym dekarbonizacja oraz likwidacja smogu z tzw. niskiej emisji, powinno nastąpić do 2030 r.
Jak odpowiedziano, energetyka zawodowa powinna odejść od węgla do 2035 r., z zastrzeżeniem możliwości utrzymania/modernizacji najbardziej efektywnych bloków węglowych, opartych na krajowych źródłach węgla jako paliwa przejściowego i w charakterze rezerwy bezpieczeństwa do czasu zapewnienia go z innych stabilnych, niskoemisyjnych źródeł, np. jądrowych.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski