Zapytaliśmy komitety o koniec węgla w Polsce. Nie wszyscy są "za"
Kwestia odejścia od węgla w Polsce porusza wiele osób, szczególnie te, którym bliska jest kwestia kryzysu klimatycznego. Zapytaliśmy komitety wyborcze, kiedy Polska powinna odejść od węgla. Odpowiedzi mogą zaskoczyć.
10.10.2023 20:19
Wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych, otrzymały od nas serię pytań dotyczących kluczowych kwestii. Na pytania odpowiedziały: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Koalicja Obywatelska. Nie odpowiedział KW Prawo i Sprawiedliwość.
Zapytaliśmy komitety wyborcze, kiedy (prosiliśmy o wskazanie daty rocznej) powinien zostać wyłączony ostatni blok węglowy w Polsce w związku ze zmianami klimatu - i dlaczego akurat w tym momencie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KW Bezpartyjni Samorządowcy: nie podał roku
KW Bezpartyjni Samorządowcy nie odpowiedział konkretnie na nasze pytanie - nie podano konkretnej daty rocznej. Poinformowano jedynie, że zamknięcie bloków węglowych powiązane powinno być z uruchomieniem elektrowni atomowych i innych źródeł magazynowania energii i tym samym z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski.
KW Trzecia Droga: zamknięcie kopalni węglowych do 2040 roku
KW Trzecia Droga odpowiedział, że najpóźniej do 2040 r. Polska powinna zamknąć kopalnie węglowe, przy zadbaniu o godne życie osób, których jakość życia jest dziś uzależniona od istnienia kopalni, elektrowni, czy też sektora okołowęglowego.
Dodano, że powinnyśmy dążyć do pełnej neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. - Odejście od węgla jest jednym z kroków do tego celu. Całą strategię dojścia do pełnej neutralności klimatycznej przedstawiliśmy w naszym Planie Polska na Zielonym Szlaku - podkreślono.
KW Nowa Lewica: brak daty, "odejść tak szybko jak to możliwe"
KW Nowa Lewica również nie odpowiedział na część pytania dotyczącą konkretnego roku. Przekazano nam natomiast, że od wykorzystywania węgla w energetyce zawodowej trzeba odejść tak szybko jak to możliwe — przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i bezpieczeństwa ekonomicznego mieszkańców regionów szczególnie zależnych od wydobycia i spalania paliw kopalnych.
- Termin wygaszania energetyki węglowej musi być powiązany z harmonogramem uruchamiania projektów opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak farmy wiatrowe (na lądzie i na morzu), i energii jądrowej - dodano.
KW Prawo i Sprawiedliwość: nie odpowiedział
KW Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyny z pytanych przez nas komitetów, nie odpowiedział na przesłane przez nas pytania.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość: odejście od węgla - nigdy
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość na pytanie o termin odejścia od węgla odpowiedział, że nigdy. - Energetykę węglową należy rozwijać i modernizować, a nie likwidować - stwierdzono. I dodano, że bezpieczeństwo energetyczne mogą Polsce zagwarantować tylko stabilne źródła energii takie jak węgiel i atom, a nie "lobbowane przez niemiecki przemysł źródła pogodozależne".
KW Koalicja Obywatelska: neutralność klimatyczna do 2050 roku
KW Koalicja Obywatelska odpowiedział, że neutralność klimatyczna powinna być osiągnięta do 2050 roku. Natomiast, według komitetu, odejście od węgla w ciepłownictwie, w tym dekarbonizacja oraz likwidacja smogu z tzw. niskiej emisji, powinno nastąpić do 2030 r.
Jak odpowiedziano, energetyka zawodowa powinna odejść od węgla do 2035 r., z zastrzeżeniem możliwości utrzymania/modernizacji najbardziej efektywnych bloków węglowych, opartych na krajowych źródłach węgla jako paliwa przejściowego i w charakterze rezerwy bezpieczeństwa do czasu zapewnienia go z innych stabilnych, niskoemisyjnych źródeł, np. jądrowych.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski