Trwa ładowanie...
d2zxqen

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy i nieobecni. Jacek Sasin komentuje zachowanie opozycji

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy ma się odbyć już wkrótce, tymczasem coraz więcej polityków oświadcza, że nie pojawi się na uroczystości. Głos ws. tego bojkotu zabrał wicepremier Jacek Sasin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm. Na zdjęciu wicepremier Jacek Sasin
Sejm. Na zdjęciu wicepremier Jacek Sasin (PAP)
d2zxqen

Już 6 sierpnia na sali plenarnej posiedzeń Sejmu zbierze się Zgromadzenie Narodowe, by odebrać przysięgę od prezydenta Andrzeja Dudy. Lista nieobecnych jest coraz większa. Jako pierwszy o tym, że nie będzie uczestniczył w zaprzysiężeniu, napisał senator Wadim Tyszkiewicz. Zaproszenie na uroczystość otrzymał były szef MSZ Radosław Sikorski, ale także nie przyjdzie na uroczystość. W Sejmie nie pojawią się także byli prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski oraz były premier Leszek Miller.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany o Zgromadzenie Narodowe na antenie Polskiego Radia. Według niego "ta uroczystość musi się odbyć".

Sasin dodał, że "ubolewa" nad taką postawą opozycji, która w części planuje zbojkotować zaprzysiężenie prezydenta. - Są pewne zasady, które w państwie demokratycznym powinny być przestrzegane przez polityków. Podstawową zasadą jest uszanowanie wyboru narodu - powiedział polityk.

d2zxqen

Zobacz też: Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Włodzimierz Czarzasty: Panie prezydencie, niech mnie pan pozytywnie zaskoczy

- Próba opowiadania, że zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach jest zwycięstwem nieważnym, że można je podważyć, jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale godzi w zasadę demokracji. Apeluję, by z tej drogi zawrócić - podkreślił Jacek Sasin.

Rekonstrukcja rządu. Jacek Sasin dopytywany o szczegóły

Podczas rozmowy pojawiła się również kwestia rekonstrukcji rządu. Jacek Sasin ocenił, że "jest potrzeba nowego otwarcia po maratonie wyborczym".

d2zxqen

Wicepremier był dopytywany o to, czy zostanie zbudowany superresort. Miałby on obejmować cztery obecne ministerstwa: edukacji, nauki, kultury i sportu. Mógłby nim kierować wicepremier Piotr Gliński.

- Kwestia modelu rządu jest obecnie przedmiotem rozmów koalicyjnych, to na pewno nie będą łatwe rozmowy. Dyskusja jest ożywiona, nic nie jest przesądzone - powiedział minister Sasin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polskie Radio Program 1

d2zxqen

Podziel się opinią

Share
d2zxqen
d2zxqen
Więcej tematów