Trwa ładowanie...

Zapłacimy za każdy dzień wycinki Puszczy Białowieskiej? KE chce kar za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału UE

Polsce mogą grozić wysokie kary za upór ministra środowiska Jana Szyszko w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. Postanowienie o zakazie wycinania drzew wciąż obowiązuje.

Zapłacimy za każdy dzień wycinki Puszczy Białowieskiej? KE chce kar za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału UEŹródło: PAP/Abaca, fot: Omar Marques / Anadolu Agency
d1hmgxm
d1hmgxm

Już na początku września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zajmie się Puszczą Białowieską - informuje RMF FM. Rozprawa będzie dotyczyć kwestii tzw. środków tymczasowych, czyli natychmiastowego wstrzymania wycinki w puszczy.

Trybunał Sprawiedliwości UE pod koniec lipca podjął decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja Europejska. W ubiegły poniedziałek KE podkreśliła, że oczekuje, że Polska podporządkuje się tej decyzji.

Tymczasem mimo wyroku wycinka Puszczy Białowieskiej wciąż jest prowadzona. Wielu ekspertów wskazuje, że działania Polski są naruszeniem traktatów.

- To pierwszy przypadek w historii Trybunału Sprawiedliwości, w historii orzecznictwa europejskiego, kiedy państwo nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego - przyznał niedawno prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

d1hmgxm

Ireneusz Kolowca z biura prasowego unijnego Trybunału w Luksemburgu, na pytanie reporterki WP TV, czy będzie jakaś reakcja Trybunału na fakt, że Polska nie respektuje decyzji o zaprzestaniu wycinki odparł, że "postępowanie jest w toku". "Do czasu jego zakończenia w mocy pozostaje postanowienie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 27 lipca br., zgodnie z którym Polska niezwłocznie zaprzestaje, z wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu, w szczególności wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Puszczy Białowieskiej" - czytamy w e-mailu od przedstawiciela TS.

Zobacz także: Nitras kontra Szyszko

Jak ustaliło RMF FM prawdopodobnie Polskę na rozprawie w Luksemburgu we wrześniu reprezentować będzie minister Szyszko. Dopiero po wysłuchaniu stron Trybunał UE podejmie ostateczną decyzję w sprawie środków tymczasowych, chociaż nakaz wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej obowiązuje od 27 lipca, gdy wiceprezes Trybunału wydał wstępną decyzję w tej sprawie.

To nie wszystko, RMF FM ustaliło, że Komisja Europejska rozważa wystapienie do Trybunału o nałożenie na Polskę dziennych kar finansowych za niepodporządkowanie się decyzji o zakazie wycinki. Decyzja w tej sprawie w Trybunale może zapaść w ciagu 3 miesięcy.

d1hmgxm

Ekolodzy ostrzegają leśników

Przedstawiciele Greenpeace Polska wysłali do trzech nadleśnictw listy z ostrzeżeniami przed prawnymi skutkami dalszej wycinki Puszczy Białowieskiej - informuje rmf24.pl.

- Nikt z nadleśnictw nie będzie mógł w przyszłości tłumaczyć się, że nie wiedział o konsekwencjach prawnych związanych z pozyskaniem drewna w Puszczy Białowieskiej. Jeśli chodzi o reakcję nadleśniczych, to nie dostaliśmy do tej pory odpowiedzi - powiedziała rmf24.pl Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

d1hmgxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmgxm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj