PolskaZapłacimy za każdy dzień wycinki Puszczy Białowieskiej? KE chce kar za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału UE

Zapłacimy za każdy dzień wycinki Puszczy Białowieskiej? KE chce kar za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału UE

Polsce mogą grozić wysokie kary za upór ministra środowiska Jana Szyszko w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. Postanowienie o zakazie wycinania drzew wciąż obowiązuje.

Zapłacimy za każdy dzień wycinki Puszczy Białowieskiej? KE chce kar za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału UE
Źródło zdjęć: © PAP/Abaca | Omar Marques / Anadolu Agency
Violetta Baran

Już na początku września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zajmie się Puszczą Białowieską - informuje RMF FM. Rozprawa będzie dotyczyć kwestii tzw. środków tymczasowych, czyli natychmiastowego wstrzymania wycinki w puszczy.

Trybunał Sprawiedliwości UE pod koniec lipca podjął decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja Europejska. W ubiegły poniedziałek KE podkreśliła, że oczekuje, że Polska podporządkuje się tej decyzji.

Tymczasem mimo wyroku wycinka Puszczy Białowieskiej wciąż jest prowadzona. Wielu ekspertów wskazuje, że działania Polski są naruszeniem traktatów.

- To pierwszy przypadek w historii Trybunału Sprawiedliwości, w historii orzecznictwa europejskiego, kiedy państwo nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego - przyznał niedawno prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Ireneusz Kolowca z biura prasowego unijnego Trybunału w Luksemburgu, na pytanie reporterki WP TV, czy będzie jakaś reakcja Trybunału na fakt, że Polska nie respektuje decyzji o zaprzestaniu wycinki odparł, że "postępowanie jest w toku". "Do czasu jego zakończenia w mocy pozostaje postanowienie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 27 lipca br., zgodnie z którym Polska niezwłocznie zaprzestaje, z wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu, w szczególności wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Puszczy Białowieskiej" - czytamy w e-mailu od przedstawiciela TS.

Zobacz także: Nitras kontra Szyszko

Jak ustaliło RMF FM prawdopodobnie Polskę na rozprawie w Luksemburgu we wrześniu reprezentować będzie minister Szyszko. Dopiero po wysłuchaniu stron Trybunał UE podejmie ostateczną decyzję w sprawie środków tymczasowych, chociaż nakaz wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej obowiązuje od 27 lipca, gdy wiceprezes Trybunału wydał wstępną decyzję w tej sprawie.

To nie wszystko, RMF FM ustaliło, że Komisja Europejska rozważa wystapienie do Trybunału o nałożenie na Polskę dziennych kar finansowych za niepodporządkowanie się decyzji o zakazie wycinki. Decyzja w tej sprawie w Trybunale może zapaść w ciagu 3 miesięcy.

Ekolodzy ostrzegają leśników

Przedstawiciele Greenpeace Polska wysłali do trzech nadleśnictw listy z ostrzeżeniami przed prawnymi skutkami dalszej wycinki Puszczy Białowieskiej - informuje rmf24.pl.

- Nikt z nadleśnictw nie będzie mógł w przyszłości tłumaczyć się, że nie wiedział o konsekwencjach prawnych związanych z pozyskaniem drewna w Puszczy Białowieskiej. Jeśli chodzi o reakcję nadleśniczych, to nie dostaliśmy do tej pory odpowiedzi - powiedziała rmf24.pl Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)