PolitykaKE listownie prosi Polskę o zaprzestanie wycinki Puszczy Białowieskiej. "Komisja jest szczególnie zaniepokojona sytuacją"

KE listownie prosi Polskę o zaprzestanie wycinki Puszczy Białowieskiej. "Komisja jest szczególnie zaniepokojona sytuacją"

Wiceszef KE Frans Timmermans i komisarz ds. środowiska Karmenu Vella napisali list do polskiego rządu z prośbą, by Polska respektowała tymczasową decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

KE listownie prosi Polskę o zaprzestanie wycinki Puszczy Białowieskiej. "Komisja jest szczególnie zaniepokojona sytuacją"
Źródło zdjęć: © Reuters | Vincent Kessler
Magdalena Nałęcz-Marczyk

- Komisja jest szczególnie zaniepokojona sytuacją. Z wypowiedzi polskiego ministra środowiska i doniesień prasowych wynika, że wycinanie drzew w tym ważnym obszarze Natura 2000, nadal trwa. Ze względu na pilność sprawy komisja zwróciła również uwagę trybunału na tę kwestię - twierdzi źródło w KE.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w Komisji Europejskiej wynika również, że pismo zostało wysłane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i resortu środowiska.

Co jest w liście od Szyszki

Zdaniem ministerstwa, wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zastosowania przez trybunał środka tymczasowego, czyli nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki, nie spełnia odpowiednich przesłanek, by go zastosować. Jak wskazano, stanowisko bowiem opiera się na hipotezach. Resort środowiska wskazuje, że nie można mówić o tym, że uzasadnieniem działań trybunału jest pilność sprawy, bo komisja na wcześniejszych etapach nie spieszyła się zbytnio z działaniami, które miałyby położyć kres ewentualnemu naruszeniu.

W piśmie zwrócono uwagę, że komisja nie wykazała w wystarczający sposób prawdopodobieństwa powstania poważnych i nieodwracalnych szkód na skutek interwencji na obszarach chronionych Puszczy. Zaś zastosowany nakaz wstrzymania wycinki nie jest proporcjonalnym środkiem i nie zapewnia zminimalizowania strat każdej ze stron.

Ministerstwo już wcześniej wyjaśniało, że zapewnienie bezpieczeństwa publicznego rozumiane jest m.in. przez minimalizację zagrożenia pożarowego w puszczy czy też zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi poprzez usuwanie martwych i suchych drzew.

Trybunał podjął pod koniec lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Polska dostała czas do ubiegłego piątku, by przesłać swoją odpowiedź w tej sprawie.

Źródło artykułu:PAP
kemszfrans timmermans

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (309)