Zapatero odrzuca plotki: Hiszpania nie poprosi o pomoc
Premier Hiszpanii Jose Zapatero stanowczo odrzucił plotki, że po Grecji jego kraj będzie zmuszony poprosić o wsparcie finansowe MFW i strefy euro. To reakcja na spekulacje rynków, że Madryt będzie potrzebował pomocy w wysokości 280 mld euro.
- Słyszałem te plotki, to całkowite szaleństwo - powiedział Zapatero w Brukseli, próbując uspokoić nastroje na rynkach finansowych. - Trzymajmy się faktów, a nie spekulacji - apelował. - Gospodarka opiera się na danych, a nie opiniach, prognozach czy zgadywankach - zaznaczył.
Wtorek był dniem spadków na europejskich giełdach oraz spadku euro wobec dolara. To zdaniem analityków świadczy o obawach, że kryzys z Grecji, która nie była już w stanie sama finansować swojego zadłużenia, może rozlać się na inne kraje, jak Hiszpania czy Portugalia.
Zapatero uznał te spekulacje za "całkowicie bezpodstawne i nieodpowiedzialne". Zapewnił, że jego kraj mimo deficytu w wysokości 11,2% PKB zachowuje w pełni wypłacalność. Hiszpański dług publiczny wynosi 560 mld euro, czyli 53,2% PKB.
Przygotowywanie pakietu pomocowego dla Hiszpanii zdementowała po raz kolejny Komisja Europejska. Zapewniła jednocześnie, że uruchomionej w niedzielę przez ministrów finansów strefy euro pomocy dla Grecji nie wstrzymują zastrzeżenia wyrażone przez Słowację. Premier Robert Fico powiedział w poniedziałek, że jego kraj nie pożyczy Grecji pieniędzy, dopóki nie przekona się, że Grecy rzeczywiście wdrażają program rygorystycznych cięć i oszczędności.
Rzecznik KE ds. gospodarczych i finansowych Amadeu Altafaj Tardio powtarzał, że w niedzielę ministrowie jednomyślnie uruchomili mechanizm pomocy w wysokości 110 mld euro do 2012 roku z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przy czym strefa euro przekaże 30 mld euro już w br. - Jest decyzja polityczna o uruchomieniu mechanizmu i nie jest to podane w wątpliwość - powiedział rzecznik.
- Mamy nadzieję, że wszystkie kraje strefy euro przekażą fundusze - dodał. Wyraził przekonanie, że pierwsze pieniądze popłyną do Aten szybko - przed 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował grecki rząd ok. 9 mld euro.
Po to, by "zamknąć proces" udzielania pomocy Grecji oraz dokonać przeglądu jej zatwierdzania przez poszczególne kraje, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Ropmuy zwołał na piątek 7 maja nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów strefy euro w Brukseli w formie kolacji. W wielu krajach, w tym długo sprzeciwiających się pomocy Niemczech, wymagana jest bowiem do tego zgoda parlamentów. Van Rompuy zapowiedział, że piątkowe spotkanie będzie też służyło wyciągnięciu wniosków z kryzysu greckiego dla zarządzania gospodarczego w strefie euro w przyszłości.