Zandberg: "Kaczyński sięgnął po repertuar z broszurek hitlerowskich"

Bardzo mocne oskarżenia przeciwko prezesowi PiS rzucił Adrian Zandberg. W radiu TOK FM zarzucił Kaczyńskiemu, że używa słownictwa charakterystycznego dla hitlerowców. Prowadzący audycję Mikołaj Lizut i lider partii Razem dyskutowali na temat imigrantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adrian Zandberg ostro skrytykował Jarosława Kaczyńskiego
Adrian Zandberg ostro skrytykował Jarosława Kaczyńskiego (WP.PL)
WP

Adrian Zandberg uważa, że Prawo i Sprawiedliwość cynicznie wykorzystuje dramat uchodźców i straszy nimi opinię publiczną. Polityk twierdzi, że PiS próbuje nastawić przeciwko nim opinię publiczną i zyskać kolejnych wyborców.

- PiS ma ten kłopot, że pozycję polityczną budowało na fikcyjnym poczuciu zagrożenia przed uchodźcami, przedstawiając siebie jako obrońców przed tym zagrożeniem - stwierdził.
Jeden z liderów polskiej lewicy zarzucił również chętnie powołującemu się na wartości chrześcijańskie Prawu i Sprawiedliwości hipokryzję. Zandberg twierdzi, że postawy rządu wobec dotkniętych wojną uchodźców nie można określić jako katolickiej.

Lider partii Razem uważa również, że polityka oraz retoryka PiS-u przyczynia się do narastania nastrojów antyimigranckich w polskim społeczeństwie.

WP

- Za nastroje antyimigranckie odpowiadają politycy. Jeżeli spojrzymy na badania społeczne, to widać, że jeszcze 2-3 lata temu większość Polaków opowiadała się za przyjmowaniem ofiar wojny. Politycy rozbuchali antyimigranckie lęki w cyniczny sposób - przekonywał.
Polityk uważa również, że zachowanie obozu rządzącego bezpośrednio wpływa na traktowanie imigrantów przez Polaków, którzy, jego zdaniem, stają się coraz bardziej agresywni wobec osób przybyłych z innych krajów.

- Szemrane typy czują się ośmielone. Pobicia, mowa nienawiści, opluwanie ludzi o innym kolorze skóry - to spoczywa na sumieniu Kaczyńskiego - powiedział.

Winny Kaczyński i... opozycja

Na poparcie swoich słów Zandberg przywołał głośną i bardzo niefortunną wypowiedź prezesa PiS na temat uchodźców. Lider Razem bardzo ostro skrytykował Kaczyńskiego, zarzucając mu nawiązywanie do retoryki hitlerowskiej.

WP

- Niesmaczne, zawstydzające cytaty z polityków rządu można mnożyć. Dla mnie przełomowa była wypowiedź Kaczyńskiego o uchodźcach roznoszących pasożyty. Sięgnął do repertuaru słownego z broszurek hitlerowskich - stwierdził.

Kaczyński o imigrantach: "Są już objawy cholery, pierwotniaki, pasożyty"

WP

Zandberg jako winnych obecnej sytuacji wskazuje jednak również polityków z partii opozycyjnych. Polityk stwierdził, że polscy liberałowie "stchórzyli albo kręcili, jak Grzegorz Schetyna, co tylko podkręcało nastroje przeciw uchodźcom". Lider Razem apelował o odwagę i odpieranie "nienawistnej retoryki". Zandberg liczy także na to, że opozycja "stanie po stronie praw człowieka i demokratycznych wartości".

Źródło: tok.fm

Polub WP Wiadomości
WP
WP