Trwa ładowanie...
d2be7s7

"Zamrażarka" w Trybunale Konstytucyjnym. Trafiały tam niewygodne dla PiS sprawy

Wnioski złożone do Trybunału Konstytucyjnego przez parlamentarzystów poprzedniej kadencji przepadną. To wynik noweli ustawy o TK. Tym samym rządzący obóz "uwalnia się" - przynajmniej na jakiś czas - od niewygodnych zagadnień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trybunał Konstytucyjny wskutek zmian PiS umarza wszystkie wnioski byłych parlamentarzystów
Trybunał Konstytucyjny wskutek zmian PiS umarza wszystkie wnioski byłych parlamentarzystów (East News, Fot: Jan Bielecki)
d2be7s7

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się już ani reparacjami od Niemiec, ani aborcją eugeniczną, ani listami poparcia do KRS - wylicza Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej", który przeanalizował skutki zmian w prawie dokonane przez Prawo i Sprawiedliwość w 2016 r.

Chodzi o zasadę dyskontynuacji, która zakłada, że TK po upływie kadencji parlamentu umarza wszystkie postępowania dotyczące wniosków byłych już posłów czy senatorów.

Oznacza to, że wnioski posłów złożone podczas zakończonej niedawno kadencji trafią do kosza. Tymczasem nie wiadomo, czy - wśród tematów bieżącej debaty publicznej - posłowie nowej kadencji ponownie zwrócą się do TK z wątpliwościami dotyczącymi tych samych zagadnień.

d2be7s7

Rzecznik prezydenta: nie będzie państwowego marszu 11 listopada z udziałem Andrzeja Dudy

Jak zauważa "DGP", wnioski, które przepadły, dotyczyły spraw niewygodnych dla rządzących, a do TK trafiały, aby zamknąć szerszą dyskusję na dany temat.

d2be7s7

Umorzenie nawet jeśli tylko odroczono publikację wyroku

Już trzy lata temu, gdy PiS wprowadzało zasadę dyskontynuacji, w opinii prawnej zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych zastrzeżenia wnosił prof. Marek Chmaj.

Konstytucjonalista wskazywał, że zasada dotyczy również spraw zaawansowanych (w tym oczekujących tylko na publikację wyroku TK), a także "ważnych ze względu na ich doniosłość".

d2be7s7

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2be7s7

d2be7s7
d2be7s7
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów