Trwa ładowanie...

"Zamrażarka" w Trybunale Konstytucyjnym. Trafiały tam niewygodne dla PiS sprawy

Wnioski złożone do Trybunału Konstytucyjnego przez parlamentarzystów poprzedniej kadencji przepadną. To wynik noweli ustawy o TK. Tym samym rządzący obóz "uwalnia się" - przynajmniej na jakiś czas - od niewygodnych zagadnień.

"Zamrażarka" w Trybunale Konstytucyjnym. Trafiały tam niewygodne dla PiS sprawyŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
dzmiw19
dzmiw19

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się już ani reparacjami od Niemiec, ani aborcją eugeniczną, ani listami poparcia do KRS - wylicza Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej", który przeanalizował skutki zmian w prawie dokonane przez Prawo i Sprawiedliwość w 2016 r.

Chodzi o zasadę dyskontynuacji, która zakłada, że TK po upływie kadencji parlamentu umarza wszystkie postępowania dotyczące wniosków byłych już posłów czy senatorów.

Oznacza to, że wnioski posłów złożone podczas zakończonej niedawno kadencji trafią do kosza. Tymczasem nie wiadomo, czy - wśród tematów bieżącej debaty publicznej - posłowie nowej kadencji ponownie zwrócą się do TK z wątpliwościami dotyczącymi tych samych zagadnień.

Rzecznik prezydenta: nie będzie państwowego marszu 11 listopada z udziałem Andrzeja Dudy

Jak zauważa "DGP", wnioski, które przepadły, dotyczyły spraw niewygodnych dla rządzących, a do TK trafiały, aby zamknąć szerszą dyskusję na dany temat.

dzmiw19

Umorzenie nawet jeśli tylko odroczono publikację wyroku

Już trzy lata temu, gdy PiS wprowadzało zasadę dyskontynuacji, w opinii prawnej zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych zastrzeżenia wnosił prof. Marek Chmaj.

Konstytucjonalista wskazywał, że zasada dotyczy również spraw zaawansowanych (w tym oczekujących tylko na publikację wyroku TK), a także "ważnych ze względu na ich doniosłość".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzmiw19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzmiw19
Więcej tematów