PolskaZamknięte szkoły. MEN podał najnowsze dane

Zamknięte szkoły. MEN podał najnowsze dane

- Nadal prawie 100 proc. placówek jest otwartych - ogłosił minister edukacji. Odpowiadał na pytania i wątpliwości, dotyczące między innymi zasłaniania ust i nosa w szkole. Odniósł się także do oświadczeń wymaganych od rodziców w niektórych placówkach.

Minister Dariusz Piontkowski informuje o nowych danych
Minister Dariusz Piontkowski informuje o nowych danych
Źródło zdjęć: © East News | Rafal Oleksiewicz
Katarzyna Bogdańska

10.09.2020 11:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szef MEN Dariusz Piontkowski podał najnowsze informacje, dotyczące powrotu uczniów do szkół i pierwszego tygodnia nowego roku szkolnego. - Uczniowie są zadowoleni z tego, że mogli wrócić do szkół. Nadal prawie 100 proc. placówek jest otwartych. Nie ma poważniejszych problemów ze stacjonarną nauką - przekonywał.

Piontkowski apelował do rodziców, aby przypominali dzieciom o przestrzeganiu reguł oraz zasad higieny.

Koronawirus. MEN odpowiada na pytania rodziców

Szef resortu odpowiadał także na pytania skierowane przez rodziców. Jedno z nich dotyczyło konieczności noszenia maseczek w szkole. Piontkowski powiedział, że nie ma takiej konieczności, chyba że dyrekcja szkoły uzna inaczej. Powodem mogą być np. wąskie korytarze.

- W wytycznych ogólnopolskich nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust w szkole, ale dyrektorzy, widząc specyfikę swojej placówki, mogą wprowadzić taki zapis wewnętrzny - powiedział. Zwrócił uwagę jednak, że rodzice do szkoły mają obowiązek wchodzenia w maseczkach. - Wchodzenie na teren szkoły rodziców bez maseczki jest zakazane. My wyraźnie w wytycznych ogólnopolskich to wskazaliśmy i tu spokojnie dyrektorzy szkół mogą na te przepisy się powoływać. GIS także to potwierdza w swoich wytycznych, wyraźnie to nakazuje - powiedział minister.

Mówił także o mierzeniu temperatury przy wejściu do szkoły. - Nie nakładamy konieczności mierzenia temperatury w szkole, ale sugerujemy, aby miało to miejsce w przypadku większego zagrożenia - podkreślił.

Odpowiadaał też na pytania o oświadczenia, które są wysyłane rodzicom. Mówił o zapisach o zrzeczeniu się ewentualnych roszczeń, np. w przypadku zachorowania dziecka na COVID-19. - Nie ma podstawy prawnej, by dyrektor żądał od rodzica zrzeczenia się ewentualnych roszczeń z powodu zachorowania czy jakiejś krzywdy, która by się stała dziecku w szkole. Jest to niezgodne z prawem i dyrektor nie może żądać tego typu oświadczeń - zapewnił Piontkowski.

Zamknięte szkoły. Najnowsze dane

Z najnowszych informacji MEN wynika, że ponad 48 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych pracuje w trybie stacjonarnym, 46 w trybie zdalnym, a 92 w trybie mieszanym.

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze informacje w związku z pandemią. Jest 506 nowych przypadków. Resort podaje, że zmarło 12 osób.

Nowe przypadki pochodzą z następujących województw: małopolskiego (99 przypadki), wielkopolskiego (76), mazowieckiego (68), śląskiego (51), pomorskiego (32), opolskiego (24), lubelskiego (21), dolnośląskiego (20), kujawsko-pomorskiego (20), świętokrzyskiego (18), podkarpackiego (17), podlaskiego (16), łódzkiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), zachodniopomorskiego (12) i lubuskiego (6).

Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem. Chodzi o 66-latka z Warszawy, 67-latkę, 55-latka, 93-latkę, 84-latkę z Poznania, 91-latkę z Gostynia, 87-latkę z Puław, 76-latka, 89-latka ze Zgierza, 87-latka z Tychów, 69-latka z Białegostoku, 76-latka ze Świdnicy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Tym samym liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 72 453. Od początku epidemii zmarło 2 159 osób.

Komentarze (141)