Trwa ładowanie...

Zamieszanie wokół budowy bazy NATO w Powidzu. Rosyjskie trolle podgrzewają nastroje

Piszą o okupacji Polski przez Amerykanów, grają na emocjach związanych ze zniszczeniem przyrody. Rosyjskie trolle internetowe podgrzewają nastroje przeciwko rozbudowie bazy wojskowej w Powidzu.

Zamieszanie wokół budowy bazy NATO w Powidzu. Rosyjskie trolle podgrzewają nastrojeŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
d24ufq8
d24ufq8

Tego należało się spodziewać. Prace nad rozbudową bazy NATO w Powidzu są dokładnie monitorowane przez internetowe trolle z Rosji. Każdy potencjalny problem jest wyłapywany i nagłaśniany, aby nastawić opinię publiczną w Polsce przeciwko tej inwestycji.

Niedawno posłanka Paulina Hennig-Kloska (.Nowoczesna) interweniowała w sprawie wycięcia przez wojsko 38-hektarów lasu niedaleko lotniska w Powidzu. Chce rekompensat dla lokalnego samorządu, ochrony części terenów objętych programem Natura 2000 oraz zabezpieczenia Jeziora Powidzkiego przed szkodami przyrodniczymi Napisała o tym Facebooku oraz wypowiadała się w lokalnych mediach.

Posłanka miała skrytykować NATO

Od razu zgłosili się do niej rosyjscy dziennikarze z Sankt Petersburga, którzy zaproponowali polityk wywiad o sprzeciwie wobec budowy bazy NATO i obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. - Nie zamierzałam z nimi rozmawiać. Byli strasznie natarczywi. Twierdzili, że już są w drodze i nie odejdą spod biura poselskiego bez wywiadu - mówi posłanka Paulina Hennig-Kloska.

Zobacz także:#GdybyNieNauczyciel. Jurek Owsiak wspiera akcję Wirtualnej Polski

- Odmówiłam, bo uważam, że to są sprawy lokalnego samorządu oraz uzgodnień MON i sojuszu NATO , a nie przeznaczone dla rosyjskich mediów, gdzie zostaną podane z manipulatorskim komentarzem - mówi dalej.

d24ufq8

Podkreśla, że jej wpisy w mediach społecznościowych są ostro komentowane przez rosyjskich internautów. - Od razy było widać, że niektóre z komentarzy pochodzą od trolli internetowych. Staram się ich bezwzględnie usuwać i blokować - dodaje posłanka.

Uderz w Fort Trump, troll się odezwie

Problem z rosyjskimi trollami potwierdza założyciel profilu na Facebooku "Nie dla Fort Trump w Powidzu". Jeszcze do niedawna strona miała niespełna 300 fanów. Byli to głównie mieszkańcy gminy, którzy dzielili się informacjami, ale też obawami w sprawach budowy. Teraz strona liczy prawie 1000 fanów i często wybrzmiewa na niej język rosyjski.

"Możemy pomóc wam w walce z amerykańskim okupantem. Proszę tylko pisać, a ja będę puszczał dalej te informacje" - tak Rosjanin Wiaczesław zagaił do założyciela strony. Pisał przez internetowy komunikator i do tego łamaną polszczyzną. W podobnym tonie napisało kilkadziesiąt osób, oferujących wsparcie przy nagłośnieniu protestów przeciwko budowie amerykańskiej bazy.

- Tak naprawdę my jesteśmy pogodzeni z rozbudową bazy wojskowej. Zabiegamy jednak o więcej informacji o planach wojska w naszej gminie oraz o realne rekompensaty wobec strat w środowisku - mówi autor strony i jednocześnie mieszkaniec Powidza. - Strona służy wymianie informacji, owszem tytuł jest nieco frywolny - podkreśla.

d24ufq8

Przypomnijmy, że to rosyjskie propagandowe portale pierwsze wyłapały informację o planowanej wycince 38 hektarów lasów niedaleko lotniska w Powidzu. Wychwyciły ogłoszenie na stronie amerykańskiego korpusu inżynieryjnego. Na Sputnik News notka miała tytuł "USA rozprawią się z chronionymi lasami w Polsce". Następnie sprawę podchwyciły lokalne media w Polsce.

Tu powstanie magazyn NATO, skład amunicji, a nawet myjnia dla czołgów Ambrams. Facebook.com
Tu powstanie magazyn NATO, skład amunicji, a nawet myjnia dla czołgów Ambrams. Źródło: Facebook.com, fot: Nie dla Fort Trump w Powidzu

Rosyjscy trolle ani na chwilę nie przerywają swojej pracy. Sieją chaos i dezinformację oraz konsekwentnie umacniają propagandowy przekaz. "Amerykanie niszczą polską przyrodę, okupują kraj, są gorsi niż wojska ZSRR" - czytamy w komentarzach pod publikacjami o Powidzu. Trolle grają na emocjach społeczeństwa, liczą na podniesienie temperatury i wywołanie sporu.

d24ufq8

Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozbudowa bazy będzie mieć negatywny wpływ na obszar Natura 2000, jednak w sprawie przeważa interes publiczny. "Inwestycja powstanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie, a wynika z obowiązku wypełnienia przez stronę Polską sojuszniczych zobowiązań wobec USA. Planowane działania związane z relokacją wojsk amerykańskich mają charakter nadrzędnego interesu publicznego" - czytamy w opinii urzędników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24ufq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ufq8
Więcej tematów