Śmiała propozycja Tuska. Co sądzą Polacy? Najnowszy sondaż

Premier Donald Tusk zaproponował tymczasowe zawieszenie prawa do azylu, co wywołało wiele krytyki m.in. ze strony koalicjantów i organizacji pozarządowych. Jak wynika jednak z najnowszego sondażu, połowa Polaków popiera propozycję.

Donald Tusk
Donald Tusk
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Adam Warżawa
Adam Zygiel

Premier Donald Tusk przedstawił zarys strategii migracyjnej rządu. Pojawiły się w niej propozycje, które wywołały zdziwienie m.in. wśród koalicjantów KO.

- Jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu i będę w Europie domagał się prawa do uznania tej decyzji - zapowiedział Tusk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zagrożenia i szanse migracji do Europy. Eksperci mają swoje teorie

Premier stwierdził też, że "nie będziemy implementować europejskich pomysłów, jeśli będziemy mieli pewność, że godzą w nasze interesy". - I mówię tu o pakcie migracyjnym - zaznaczył. Jak tłumaczył, "dlatego, że my dobrze wiemy, jak to jest wykorzystywane przez Łukaszenkę, Putina, szmuglerów, przemytników ludzi".

Sondaż: połowa Polaków pozytywnie o propozycji Tuska

SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytało Polaków, co uważają o tej propozycji. 49,4 proc. pozytywnie ocenia pomysł, a negatywnie - 24,1 proc. 26,6 proc. nie ma zdania.

Jak wynika z badania, czasowe zawieszenie prawa do azylu częściej poparli mężczyźni (56 proc.) niż kobiety (43 proc.).

Rządowa strategia

Dokument "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030", który powstał w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zakłada m.in., że w przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl.

W komunikacie KPRM dotyczącym przyjęcia przez rząd strategii migracyjnej zaznaczono, że zawiera ona propozycję zmiany procedur tak, aby nie mogły być one wykorzystywane w działaniach hybrydowych, a jednocześnie uwzględniały humanitarny wymiar sytuacji na polskich granicach.

W czwartek wieczorem zakończył się szczyt Rady Europejskiej, w którego konkluzjach podkreślono m.in, że Rosja i Białoruś oraz żaden inny kraj nie mogą nadużywać prawa do azylu. Wyrażano również solidarność z Polską i państwami członkowskimi, które stoją w obliczu wyzwań z tym związanych.

38 organizacji społecznych skierowało do Donalda Tuska list, w którym apelują o zorganizowanie okrągłego stołu ws. migracji. Wskazują, że rządowy dokument został przygotowany bez konsultacji m.in. z samorządowcami.

Czytaj więcej:

Źródło: "Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (389)