Tatry zasypane śniegiem. 70 cm białego puchu i zamiecie śnieżne
W Tatrach obecnie panują niezwykle niekorzystne warunki dla miłośników turystyki górskiej. Na wysokościach powyżej górnej granicy lasu pokrywa śnieżna jest świeża, co sprawia, że szlaki są niewidoczne. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr, który tworzy głębokie zaspy i zamiecie śnieżne.
W czwartkowy poranek na Kasprowym Wierchu zanotowano 71 cm śniegu, a temperatura spadła do -4 stopni Celsjusza. Prognozy na najbliższe dni nie napawają optymizmem - zapowiadane są dalsze opady śniegu, a temperatura ma gwałtownie spaść - od niedzieli do kilkunastu stopni mrozu.
W Tatrach, na wysokościach powyżej 1700 m n.p.m., obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, zwany lawinową trójką. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Co za tym idzie, wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy niewielkim dodatkowym obciążeniu, zwłaszcza na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pieszy na pasach na czerwonym świetle. Świadek nie wytrzymał
Poruszanie się w takich warunkach wymaga nie tylko doświadczenia, ale także umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Niezbędne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego, takiego jak: raki, czekan, kask, a także lawinowe ABC.
W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk szlaki są oblodzone. Planując wycieczki w te rejony, niezbędne mogą okazać się raczki i kijki. Bez nich poruszanie się może być niebezpieczne i utrudnione.
Czytaj także: