Trwa ładowanie...

"Zamęczyli" Rosjan. Sukces nie jest jednak pewny

Siły rosyjskie w rejonie Bachmutu są wyczerpane, ale nie ma gwarancji, że Siły Zbrojne Ukrainy posuną się tam dalej - wynika z najnowszej analizy amerykańskiego think tanku. Instytut Studiów nad Wojną przyznaje, że Ukraińcom udało się "zamęczyć" Rosjan.

"Zamęczyli" Rosjan. Sukces nie jest jednak pewny"Zamęczyli" Rosjan. Sukces nie jest jednak pewnyŹródło: DeepState, TG
d3h4u6z
d3h4u6z

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie stwierdza, że rosyjskie jednostki broniące Bachmutu są w "dużym stopniu wyczerpane i zamęczone kontrofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy".

Eksperci ISW przypominają wypowiedzi dowódcy sił lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksandra Syrskiego, według którego ukraińskiemu wojsku udało się przełamać obronę wojsk rosyjskich w tym rejonie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosyjskie linie mogą się posypać? “Tak samo było z Chersoniem”

"W tej chwili ISW nie jest w stanie ocenić siły i zasięgu rosyjskich fortyfikacji obronnych w rejonie miasta, chociaż Rosjanie prawdopodobnie wzmocnili swoje linie w pobliżu Bachmutu słabiej niż na południu Ukrainy" - czytamy w raporcie.

d3h4u6z

Rosjanie "zamęczeni" obroną dwóch osad

Autorzy raportu szacują, że siły rosyjskie na południe od Bachmutu są prawdopodobnie "zamęczone niedawnymi próbami utrzymania Kliszczijiwki i Andrijiwki". "Zajęcie przez Ukrainę tych dwóch osad, które chronią kluczowe szlaki zaopatrzenia do Bachmutu, pokazuje, że żołnierze ci prawdopodobnie będą mieli trudności z odzyskaniem skuteczności bojowej i przeciwstawieniem się dalszemu ukraińskiemu natarciu" – stwierdzili analitycy ISW.

Zauważają jednak również, że obecnie nie ma dowodów na to, że "wyzwolenie Kliszczijiwki i Andrijiwki zapewni szybsze tempo ukraińskiej ofensywy". "Rosyjskie pozycje obronne na zachód od trasy T0513 prawdopodobnie w dalszym ciągu będą stanowić wyzwanie dla sił ukraińskich w tym rejonie" - dodano w raporcie.

Ukraińcy chcą otoczyć Bachmut

Przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowali, że próbują otoczyć Bachmut, odcinając główne szlaki zaopatrzenia do miasta. Eksperci zauważyli jednak, że pomimo sukcesów ukraińskich wojsk na południe od miasta, pozycja Rosjan jest wciąż silna na północy.

d3h4u6z

Instytut Studiów Wojennych uważa także, że siły rosyjskie są w dużym stopniu wyczerpane w obwodzie zaporoskim (gdzie umiejscowiony jest główny atak kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy). Z raportu wynika, że działające tam siły rosyjskie nie podlegały rotacji przez długi czas i prawdopodobnie poniosły znaczne straty.

Rotacji nie będzie. W Rosji zawrzało

W zeszłym tygodniu słowa przewodniczącego Komisji Obrony rosyjskiej Dumy Państwowej Andrieja Kartapołowa właśnie na temat rotacji wywołały oburzenie. Okazało się, że Rosjanie "wrócą do domu dopiero po zakończeniu specjalnej operacji wojskowej".

W szczególności eksperci zwracają uwagę, że na wcześniejszych etapach kontrofensywy w rejonie wsi Rabotino Siłom Zbrojnym Ukrainy aktywnie przeciwstawiały się dwie rosyjskie brygady sił specjalnych (22. i 45.), ale w obecnej sytuacji raporty nie wspominają o tych jednostkach - a to może wskazywać na ich utratę zdolności do kontrataku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3h4u6z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3h4u6z
Więcej tematów