Trwa ładowanie...
d22fecc

Zamaskowani mordercy zabili doradcę Arafata

Zamaskowani zabójcy zastrzelili w należącym do Autonomii
Palestyńskiej mieście Gaza doradcę i bliskiego współpracownika
prezydenta Jasera Arafata.

d22fecc
d22fecc

Wiadomość podały źródła medyczne, naoczni świadkowie, a także związek zawodowy dziennikarzy, do którego należał zamordowany 59- letni Chalil al-Ziban. Poza funkcją doradcy palestyńskiego prezydenta był on dziennikarzem i działaczem na rzecz praw człowieka.

Kilku zamaskowanych napastników napadło na niego tuż po północy w chwili, gdy opuszczał swe biuro w dzielnicy Sabra, blisko centrum Gazy. Wg lekarzy, został trafiony dwunastoma kulami. Zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala.

Policja zapowiedziała śledztwo, ale bezpośrednio po zamachu nie poczyniła żadnych aresztowań.

Ziban był redaktorem czasopisma wydawanego przez władze Autonomii Palestyńskiej i doradcą Arafata w zakresie praw człowieka i mediów. Współpracował z obecnym prezydentem palestyńskim od lat sześćdziesiątych, pełniąc kiedyś m.in. funkcję jego sekretarza. W 1994 roku powrócił wraz z nim i innymi działaczami do Palestyny z emigracji. W swoim piśmie koncentrował się między innymi na prawach Palestyńczyków, przetrzymywanych w więzieniach izraelskich.

d22fecc

Dziennikarze palestyńscy protestowali ostatnio kilkakrotnie, domagając się od władz Autonomii przeprowadzenia śledztwa w sprawie serii ataków przeciwko nim, do jakich doszło na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

"Ostro potępiamy zamordowanie zasłużonego dziennikarza Chalila al-Zibana i wzywamy władze palestyńskie do niezwłocznej interwencji w celu znalezienia sprawców" - oświadczył po zamachu Tawfik Abu Chussa, wiceprezes Związku Dziennikarzy Palestyńskich.

d22fecc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22fecc
Więcej tematów