Trwa ładowanie...

Zamach w Paryżu. Najmłodszy z domniemanych sprawców oddał się w ręce policji

Francuska policja prowadzi w Reims, około 150 km na północny wschód od Paryża, obławę na sprawców ataku w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo". Najmłodszy z trzech podejrzanych, 18-letni Hamyd Mourad, oddał się w ręce policji. Twierdzi, że jest niewinny - informują francuskie media, powołując się na policyjne źródła. Poszukiwani są nadal dwaj pozostali podejrzani, bracia Said i Cherif Kouachi. Według najnowszych informacji, w związku z zamachem, zatrzymano 11 osób.

Zamach w Paryżu. Najmłodszy z domniemanych sprawców oddał się w ręce policjiŹródło: PAP/EPA, fot: Ian Langsdon
d300vif
d300vif

Policja zna imiona, nazwiska i daty urodzenia sprawców napadu - informuje "Info Metronews". "Dwaj trzydziestolatkowie, narodowości francuskiej, są braćmi, nazywają się Said i Cherif Kouachi" - pisze dziennik, powołując się na policję.

Od lewej: Cherif i Said Kouachi (fot. PAP/EPA / FRENCH POLICE)
Źródło: Od lewej: Cherif i Said Kouachi (fot. PAP/EPA / FRENCH POLICE)

Najmłodszy z trzech domniemanych zamachowców, 18-letni Hamyd Mourad, poddał się policji. Doszło do tego w mieście Charleville-Meziere, w pobliżu granicy z Belgią. Mężczyzna jest przesłuchiwany. Według źródeł zbliżonych do sprawy, Mourad oddał się w ręce władz, gdy zobaczył w mediach społecznościowych swoje nazwisko jako jednego z uczestników zamachu.

d300vif

W Reims na północnym wschodzie Francji i jego okolicach trwa tymczasem obława na podejrzanych. Uczestniczy w niej elitarna brygada antyterrorystyczna, która wtargnęła do jednego z domów w Reims. Pracują tam teraz policyjni specjaliści. Policja przesłuchuje osoby związane z poszukiwanymi braćmi. Funkcjonariusze prowadzą też działania w Strasburgu i w okolicach Paryża.

Jak informują francuskie media, podejrzani o dokonanie zamachu bracia Said i Cherif Kouachi mieli wrócić do Francji po szkoleniu w Syrii. Są Algierczykami, ale urodzili się w Paryżu i mają obywatelstwo francuskie. 32-letni Cherif Kouachi był w 2008 roku sądzony razem z innymi członkami radykalnej islamskiej grupy, zwanej „XIX Dzielnica”. Była ona odpowiedzialna za wysyłanie ochotników do Iraku i za utrzymywanie kontaktu z tam działającymi terrorystami. Drugi z podejrzanych, 34-letni Said, także według "Le Point", został zatrzymany przez francuską policję w 2005 roku, gdy usiłował się przedostać do Damaszku. Cherifa Kouachi skazano na trzy lata więzienia, w tym 18 miesięcy w zawieszeniu.

Na temat ewentualnego trzeciego sprawcy wiadomo, że miałby być bezdomnym, który w ubiegłym roku był zapisany do klasy maturalnej liceum w Reims. Według agencji Reutera, jeden z zamachowców miał zostawić swoje dokumenty w samochodzie, którym uciekli z miejsca zamachu.

W zamachu na redakcję zginęło 12 osób, w tym ośmiu dziennikarzy, a 11 osób zostało rannych, w tym cztery ciężko - poinformował prokurator Francois Molins. Potwierdził on też, że napastnicy krzyczeli: "Allah Akbar".

d300vif

Wśród zabitych są znani rysownicy: Stephane Charbonnier (znany jako Charb), Jean Cabut (Cabu), Bernard Verlhac (Tignous) i urodzony w Tunisie Georges Wolinski - podała agencja AFP za źródłem w wymiarze sprawiedliwości. Dwie z ofiar to policjanci.

Zobacz również - Świadek zamachu: padło co najmniej 50 strzałów
d300vif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d300vif
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj