Trwa ładowanie...
d3ev7xw

Zamach w Londynie. Prezydent Andrzej Duda chce spotkać się z bohaterskim Polakiem

Oczy społeczności międzynarodowej zwrócone są na Londyn. To właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii trwa szczyt z okazji 70. rocznicy powstania NATO. Na marginesie oficjalnych spotkań prezydent Andrzej Duda chciał spotkać się z Polakiem, który w piątek powstrzymywał zamachowca na London Bridge.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczyt NATO w Londynie. Prezydent Andrzej Duda przebywa w stolicy Wielkiej Brytanii z okazji 70. rocznicy powstania Sojuszu
Szczyt NATO w Londynie. Prezydent Andrzej Duda przebywa w stolicy Wielkiej Brytanii z okazji 70. rocznicy powstania Sojuszu (PAP, Fot: PAP/Wojciech Olkuśnik)
d3ev7xw

Jak informuje Onet, strona brytyjska odmówiła prezydentowi spotkania z panem Łukaszem, który na Wyspach już otrzymał miano bohatera. Do wizyty miało dojść jeszcze w poniedziałek. Teraz na przeszkodzie stoi napięty harmonogram głowy państwa. - Podczas pobytu w Londynie prezydent zamierza wspomnieć bohaterski czyn Polaka - przyznaje osoba z otoczenia prezydenta.

Kancelaria Prezydenta ma dążyć do spotkania na linii Duda - Pan Łukasz podczas dwustronnej wizyty prezydenta w Londynie. Termin tego wydarzenia nie jest jeszcze ustalony.

Przypomnijmy: w piątek w centrum Londynu doszło do zamachu terrorystycznego. Mężczyzna uzbrojony w nóż oraz - jak się później okazało - atrapę ładunku zaczął atakować przechodniów na London Bridge. Zginęły dwie osoby.

d3ev7xw

"Kiedy 38-letni Łukasz zdał sobie sprawę z ataku nożownika, natychmiast zdjął ze ściany Fishmongers Hall, gdzie pracuje, 1,5-metrową ceremonialną szpicę" - relacjonował we wtorek "Daily Mail". Według tabloidu do starcia doszło najpierw w budynku. Później do pana Łukasza dołączyć mieli inni mężczyźni. Jeden z nich z kłem narwala w rękach, a drugi z gaśnicą.

- To była walka jeden na jednego. Trwała może minutę, ale dała innym czas na ucieczkę do innych pomieszczeń - przyznał szef Fishmongers Hall. 38-latek z Polski został pięciokrotnie ugodzony nożem, kiedy razem z portierem starał się nie dopuścić zamachowca do wyjścia na ulicę. - Łukasz walczył, choć był ranny - dodał Toby Williamson.

Na doniesienia z Londynu zareagował minister sprawiedliwości. Polityk zapowiedział, że zwróci się do Prezydenta z wnioskiem o rozważenie odznaczenia pana Łukasza Medalem za Ofiarność i Odwagę.

"Za takie czyny, taką odwagę, osobiście nagradzał Polaków, ale w tym przypadku uznał, że w związku z tym, że heroizm pana Łukasza ma wymiar międzynarodowy, warto nadać temu odznaczeniu wyższą rangę" - przekazał na Twitterze Jan Kanthak, rzecznik prasowy Solidarnej Polski.

d3ev7xw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Onet

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

d3ev7xw

Podziel się opinią

Share

d3ev7xw

d3ev7xw
Więcej tematów