Trwa ładowanie...

Zamach na Hazarów w Kabulu, ponad 80 zabitych, ponad 230 rannych

• W Kabulu dokonano zamachu bombowego na szyicką mniejszość Hazarów
• Zginęło co najmniej 80 osób, a ponad 230 zostało rannych - poinformował resort zdrowia Afganistanu
• Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS)

Zamach na Hazarów w Kabulu, ponad 80 zabitych, ponad 230 rannychŹródło: PAP/EPA
ds66gkh
ds66gkh

Do co najmniej 80 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu bombowego, dokonanego w sobotę w Kabulu na szyicką mniejszość Hazarów; ponad 230 osób zostało rannych - poinformowało MSW Afganistanu. Prezydent ogłosił żałobę narodową.

Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS). Związana z dżihadystami z IS agencja Amak napisała w krótkim komunikacie, że "dwóch bojowników Państwa Islamskiego zdetonowało w Kabulu ładunki wybuchowe w miejscu, w którym zgromadzili się szyici".

Wcześniej afgańscy talibowie zaprzeczyli, jakoby mieli cokolwiek wspólnego z zamachem.

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ogłosił niedzielę dniem żałoby narodowej. W transmitowanym przez telewizję przemówieniu zapowiedział "odwet na sprawcach". Poinformował, że zlecił prokuratorowi generalnemu powołanie komisji, która przeprowadzi śledztwo w sprawie zamachu.

ds66gkh

Do zamachu doszło, kiedy kilkanaście tysięcy osób demonstrowało, domagając się, zmiany trasy planowanej linii energetycznej między Turkmenistanem a Kabulem tak, by przebiegała ona przez dwie prowincje w których mieszka szczególnie wielu Hazarów. Rząd twierdzi, że byłoby to zbyt kosztowne i że za bardzo opóźniłoby realizację całego projektu.

Hazarowie to lud pochodzenia mongolskiego; są szyitami. Ta mniejszość stanowi, według rożnych źródeł, od 9 do 15 proc. 30-milionowej populacji Afganistanu i uważana jest za najbiedniejszą grupę etniczną w kraju. Hazarowie regularnie skarżą się na dyskryminację.

W listopadzie ub.r. tysiące Hazarów protestowało w Kabulu przeciwko bierności władz wobec powtarzających się ataków na członków tej mniejszości.

ds66gkh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds66gkh
Więcej tematów