Żałoba narodowa - Polska solidaryzuje się z Hiszpanią
Żałoba narodowa na znak
solidarności z ofiarami czwartkowych zamachów terrorystycznych w
Madrycie będzie obowiązywać w całej Polsce od godziny 19 w piątek do godziny 24 w sobotę - ogłosił prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Ogłoszenie żałoby - mówił prezydent - oznacza opuszczenie flag do połowy masztu na wszystkich gmachach publicznych, to znaczy administracji rządowej i samorządowej.
"Wierzę, że również osoby prywatne uhonorują śmierć niewinnych ludzi w tym barbarzyńskim akcie terrorystycznym we właściwy sposób" - powiedział prezydent.
Ogłoszenie żałoby narodowej jest wydarzeniem wyjątkowym. Nie ma kryteriów ani podstaw prawnych do jej wprowadzania. Ogłasza ją prezydent lub Rada Ministrów. W przypadku katastrof lub innych tragicznych wydarzeń żałobę w danym regionie mogą ogłaszać wojewodowie.
W ciągu ostatnich klikudziesięciu lat żałoba narodowa była ogłaszana trzykrotnie. 12, 13 i 14 września 2001 roku żałoba obowiązywała w związku z zamachami na World Trade Center w Nowym Jorku, w których straciło życie blisko 3000 osób. Prezydent zarządził wówczas opuszczenie do połowy masztu flagi państwowej na budynkach oraz przed budynkami stanowiącymi siedziby naczelnych władz państwa organów samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych.
18 lipca 1997 roku żałoba obowiązywała w związku z powodzią, w której straciło życie ponad 50 osób. Opuszczono wówczas flagi na budynkach urzedowych oraz zawieszono organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych.
W 1964 roku wydarzeniem, które skłoniło władze do ogłoszenia żałoby była śmierć przewodniczącego rady Państwa PRL Aleksandra Zawadzkiego.