Zakończenie negocjacji handlowych WTO w 2004 roku
Negocjacje WTO dotyczące liberalizacji światowego handlu zakończą się prawdopodobnie w 2004 roku - poinformował Janusz Kaczurba, wiceminister gospodarki, delegat Polski na konferencję Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Jest szansa na porozumienie o rozpoczęciu nowej rundy negocjacji w sprawie liberalizacji handlu światowego. Zakończenie negocjacji planowane jest na koniec 2004 roku - powiedział Kaczurba.
Wiceminister uważa, że nadal największym problemem w dyskusjach pozostaje handel tekstyliami i subsydia eksportowe towarów rolnych.
W kwestii tekstyliów chodzi głównie o dostęp krajów azjatyckich do rynku USA. Mam jednak nadzieję, że po południu możemy spodziewać się kompromisu w tej sprawie - powiedział.
Według Kaczurby, kompromis dotyczący subsydiowania eksportu rolnego jest blokowany przez Unię Europejską, która sprzeciwia się całkowitemu ich zniesieniu.
Unia uważa, że pewne elementy subsydiowania eksportu rolnego powinny być zachowane - powiedział.
Kontrowersje budzi również spór między handlem a ochroną środowiska. Przeciwnikami porozumienia w tej kwestii są Stany Zjednoczone. Według przedstawicieli USA ochrona środowiska nie powinna być omawiana na forum WTO, ponieważ jest ona przedmiotem innych uzgodnień międzynarodowych.
W kwestii ochrony środowiska chodzi raczej o znalezienie odpowiedniego mandatu na dalsze negocjacje. Należy oczekiwać, że i ta kwestia zakończy się kompromisem - powiedział Kaczurba.
Wiceminister podkreślił, że zaproponowany przez uczestników konferencji tekst porozumienia nie zawiera żadnych sformułowań, które byłyby sprzeczne z interesem Polski.
Sądzę, że ta zbliżająca się runda WTO będzie interesującym przedsięwzięciem, a jej koniec zbiegnie się z terminem zakończenia naszych negocjacji akcesyjnych z UE - powiedział Kaczurba.
Jego zdaniem w przyszłości Polska będzie miała możliwość koordynowania zewnętrznej polityki gospodarczej. Uzyska również szerszy dostęp do rynków międzynarodowych.
Podczas konferencji osiągnięto już zgodę w budzącej spory sprawie własności intelektualnej i ochrony praw patentowych leków.
Według Kaczurby w tej sprawie uzgodniono, że nie może być mowy o ograniczaniu praw krajów do prowadzenia takiej polityki ochrony zdrowia jaką uznają za słuszną.
Uzgodniono formułę kompromisową, która umożliwia podjęcie szczegółowych dyskusji na temat tego, na jakich warunkach leki zwalczające główne epidemie byłyby sprzedawane w krajach rozwijających się i w krajach trzeciego świata - powiedział Kaczurba.
W ubiegły piątek w stolicy Kataru Doha ministrowie 142 krajów Światowej Organizacji Handlu (WTO) rozpoczęli pięciodniowe obrady mające doprowadzić do otwarcia kolejnej rundy negocjacji w sprawie liberalizacji światowego handlu.
Ministrowie spróbują przełamać dzielące ich różnice w sprawach rolnictwa i środowiska. Mają uzgodnić program nowej rundy negocjacji na temat liberalizacji handlu, pierwszej od czasu rundy urugwajskiej z lat 1986-94, negocjowanej jeszcze w ramach GATT (Układ Ogólny w sprawie Ceł i Handlu, zastąpiony w 1995 r. przez WTO). (mp)