Trwa ładowanie...

Zakaz wstępu do lasu w 13 nadleśnictwach w Polsce. Powodem zagrożenie pożarowe

Na terenie 12 nadleśnictw na Dolnym Śląsku oraz jednego na Mazowszu obowiązuje zakaz wstępu do lasu z uwagi na zagrożenie pożarowe. Na jak długo - zdecydują warunki meteorologiczne.

Zakaz wstępu do lasu w 13 nadleśnictwach w Polsce. Powodem zagrożenie pożaroweŹródło: Fotolia, fot: toa555
d2km1gf
d2km1gf

Panujące upały i susza doprowadziły do wprowadzenia zakazu wstępu do lasu na terenie 13 nadleśnictw w całej Polsce, spośród których 12 znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego. Są to nadleśnictwa Milicz, Żmigród, Oborniki Śląskie, Wołów, Oleśnica Śląska, Miękinia, Oława, Świdnica, Henryków, Bardo Śląskie, Jugów oraz Wałbrzych. Ponadto zakaz wstępu do lasu obowiązuje również w nadleśnictwie Pułtusk w województwie mazowieckim.

- Dwa razy dziennie dokonywane są pomiary poziomu wilgotności ściółki w każdym z nadleśnictw. Jeśli przez pięć dni z rzędu nie przekracza on 10 proc., nadleśniczy może podjąć decyzję o zakazie wstępu do lasu na danym terenie z uwagi na niebezpieczeństwo pożarowe – mówi WP przedstawiciel Lasów Państwowych.

Leśnicy podkreślają, że trudno przewidzieć, czy zakaz zostanie wprowadzony w najbliższych dniach w kolejnych nadleśnictwach, a jeśli tak, to w których. Wszystko zależne jest od warunków atmosferycznych, a konkretnie – wspomnianego poziomu wilgotności ściółki. Jeśli zacznie się on podnosić, nadleśniczy będą mogli podjąć decyzję o cofnięciu zakazu.

- Z możliwości wprowadzenia zakazu nadleśniczy korzystają oszczędnie, nie nadużywają go, zdając sobie sprawę z sezonu urlopowego i nie chcąc bez potrzeby utrudniać ludziom wypoczynku – dodaje przedstawiciel LP.

d2km1gf

Złamanie zakazu wstępu grozi mandatem w wysokości 500 złotych. Według danych Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa, zagrożenie pożarowe występuje na terenie prawie wszystkich nadleśnictw w Polsce, z czego mniej więcej w połowie z nich zagrożenie jest sklasyfikowane jako duże.

W części nadleśnictw w kraju obowiązuje zakaz wstępu do lasu także z powodu tzw. zagrożeń nadzwyczajnych, które dotyczą uszkodzenia runa lub drzewostanu w sposób zagrażający bezpieczeństwu ludzkiemu. Zakazem tym są objęte nadleśnictwa Międzylesie, Sulechów, Bytnica, Kaczory, Olsztynek, Ostrołęka, Parciaki, Radom, Piotrków, Staszów, Chmielnik oraz Józefów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2km1gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2km1gf
Więcej tematów