Zakaz palenia na działkach. Co musisz wiedzieć?
Spalanie liści, gałęzi i innych odpadów roślinnych na działkach jest zakazane. Regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) oraz ustawy regulujące kwestie ochrony powietrza nie pozostawiają wątpliwości. Za łamanie tych przepisów grożą surowe kary, w tym mandaty i grzywny. Jak zgodnie z prawem pozbywać się odpadów roślinnych na działkach?
Od 1 stycznia 2016 r., zgodnie z par. 68 pkt 5 Regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych, na terenie ROD obowiązuje całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Przepisy są też poparte Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz lokalnymi Programami Ochrony Powietrza.
Łamanie przepisów wiąże się z surowymi karami:
- mandatem karnym do 500 zł, nakładanym przez straż miejską lub gminną;
- grzywną sądową do 5000 zł, w przypadku skierowania sprawy do sądu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skręciła pod prąd na czołówkę. Nagranie z S8 mrozi krew
Dlaczego palenie na działkach jest zakazane?
Zakaz palenia na działkach ma na celu przede wszystkich ochronę środowiska, ponieważ dym z palenia odpadów jest szkodliwy i niebezpieczny dla otoczenia.
Palenie odpadów roślinnych powoduje:
- emitowanie toksycznych substancji do atmosfery;
- uciążliwe zadymianie okolicznych terenów;
- negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt.
Skutkiem jest też pogorszenie opinii o ogrodach działkowych, co może prowadzić do dalszych ograniczeń w użytkowaniu działek.
Jak legalnie pozbywać się odpadów na działkach?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieją ekologiczne metody przetwarzania odpadów zielonych.
- Kompostowanie: Każdy działkowiec ma obowiązek posiadania kompostownika na swojej działce. Kompostowanie jest najlepszym sposobem na zagospodarowanie resztek roślinnych. Należy pamiętać, że odpady roślinne z oznakami chorób zakopujemy, a nie kompostujemy.
- Oddawanie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK): Można tam bezpłatnie oddać liście, trawę i inne odpady zielone.
- Rozdrabnianie i wykorzystanie gałęzi: Grubsze gałęzie można rozdrobnić i użyć jako ściółkę do roślin. Do rozdrabniania można używać rębarek i rozdrabniarek lub skorzystać z usług firm specjalistycznych.