ycipk-2n59yt

Zagraniczne media: polski rząd chce podporządkować sobie ECS, mieszkańcy Gdańska się bronią

Niemiecka prasa pisała wielokrotnie o zakusach polskiego rządu PiS na Europejskie Centrum Solidarności. We wtorek do tego tematu powraca wiodąca szwajcarska gazeta "Neue Zuercher Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zagraniczne media o ECS
Zagraniczne media o ECS (Agencja Gazeta)
ycipk-2n59yt

"Prawicowo-nacjonalistyczna partia rządowa PiS frontalnie zaatakowała Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku, krótko po tym, jak pochowany został zamordowany w połowie stycznia prezydent miasta Paweł Adamowicz, duchowy ojciec tej placówki" – pisze warszawski korespondent "NZZ" Paul Flueckiger.

Gazeta informuje, że polskie ministerstwo kultury obcięło dotację dla muzeum o 40 proc. – do kwoty odpowiadającej wartości 1,1 mln franków.

Flueckiger przypomina, że jest to już druga próba podporządkowania sobie przez PiS znanej instytucji w mieście rządzonym przez siły liberalne. W 2017 roku PiS przeforsował zwolnienie dyrektora Muzeum Drugiej Wojny Światowej, ponieważ zorganizowana przez niego wystawa była rzekomo "zbyt mało patriotyczna".

Kerski „cierniem w oku”

"NZZ" pisze, że dyrektor ECS Basil Kerski jest dla władzy od dawna "cierniem w oku". Prorządowy portal wPolityce.pl określa Polaka o irackich korzeniach mianem "wychowanka Merkel i Tuska". Kerski studiował w Berlinie, a następnie wrócił do Polski. Prorządowa prasa zarzuca mu, że jest po stronie opozycji, lub wręcz że jest zagranicznym agentem.

ycipk-2n59yt

Flueckiger zwraca uwagę na propozycję przedstawioną przez ministra kultury Piotra Glińskiego jako kompromis, przewidującą zatrudnienie w ECS wyznaczonego przez PiS wicedyrektora ECS. Jak wyjaśnia autor, kandydatem jest historyk, który od lat oskarża Lecha Wałęsę o współpracę ze służbą bezpieczeństwa.

Zobacz także: Nowy ruch Tuska. Hanna Gronkiewicz-Waltz składa deklarację

Zbiórka w sieci

Jak pisze "NZZ" mieszkańcy gdańska podczas akcji w Internecie w ciągu 30 godzin zebrali sumę będącą równowartością dotacji zabranej przez ministra. Rada ECS odrzuciła propozycje ministra stosunkiem głosów 8:1.

ycipk-2n59yt

"Nie jesteśmy skazani na pomoc rządu, a szczególnie tego rządu" – skomentował sytuację były antykomunistyczny opozycjonista, a obecnie liberalny senator Bogdan Borusewicz.

"Potężny bunt w dawnym obozie Solidarności cieszy szefa muzeum Kerskiego. Ale on także wie, że wygrana została dopiero pierwsza potyczka. Narodowo-konserwatywny rząd będzie podejmował dalsze próby przemeblowania odnoszącej zagraniczne sukcesy placówki zgodnie ze swoją polityką historyczną" – czytamy w konkluzji materiału w "NZZ".

Przeczytaj także:
Europosłowie o Adamowiczu i praworządności Orbana
Polska praworządność i TVP w Parlamencie Europejskim

ycipk-2n59yt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2n59yt
ycipk-2n59yt