Trwa ładowanie...

Zadziwiające odkrycie polskich naukowców. Te dwa produkty mają supermoce

Specjaliści z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie dokonali sensacyjnego odkrycia. Okazało się, że dwie powszechnie dostępne rośliny, rosnące na krajowych uprawach, mają dobroczynny wpływ na mózg. Dzięki substancjom, którym zawdzięczają kolor, spowalniają proces starzenia się komórek i hamują procesy neurodegradacyjne.

Dwie rośliny z polskich warzywniaków mają supermoce. Aronię i czerwoną kapustę koniecznie trzeba włączyć do dietyDwie rośliny z polskich warzywniaków mają supermoce. Aronię i czerwoną kapustę koniecznie trzeba włączyć do dietyŹródło: PAP
d3egcmr
d3egcmr

Chodzi o czerwoną kapustę, zwaną też w niektórych regonach Polski modrą, oraz aronię. Łączy je nie tylko podobna barwa, ale także "supermoce". Rośliny te zawierają związki, które przenikają z krwi do płynu rdzeniowo-mózgowego.

Sensacyjne odkrycie polskich naukowców

Kolor zawdzięczają antocyjanom, czyli naturalnym barwnikom, które obok właściwości barwiących wykazują też działanie prozdrowotne. Są silnymi przeciwutleniaczami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warunki pracy w restauracji obok budowy w Międzyzdrojach

- Mózg jest organem szczególnie podatnym na uszkodzenia oksydacyjne, które z kolei mogą prowadzić do zaburzeń neurologicznych, takich jak udary mózgu i choroby neurodegeneracyjne (demencja, choroby Alzheimera i Parkinsona). Działaniem profilaktycznym może być spożywanie związków o działaniu przeciwutleniającym jak np. antocyjany. Po raz pierwszy wykazaliśmy, że przenikają one z krwi do płynu rdzeniowo-mózgowego - przekazał profesor Wiesław Wiczkowski z Zespołu Chemii i Biodynamiki Żywności.

d3egcmr

O wpływie związków o silnych właściwościach przeciwutleniających wiemy już wiele. Jednak naukowcy wciąż poszukują najlepszych sposobów na ich skuteczne przedostawanie się do komórek nerwowych.

Organizm ma bowiem naturalne bariery, które chronią mózg i płyn mózgowo-rdzeniowy przed substancjami toksycznymi, które mogą znajdować się w krwi. Naukowcy z IRZiBŻ PAN w Olsztynie wykazali, że antocyjany z aronii i czerwonej kapusty tę barierę pokonują z powodzeniem.

d3egcmr

- Wykazaliśmy, że antocyjany przenikają do płynu mózgowo-rdzeniowego, a skoro tam docierają, to - teoretycznie - mogą brać udział we wszystkich procesach, które zachodzą w środowisku komórek nerwowych, szczególnie tych ograniczających procesy oksydacyjne - przekonuje Wiesław Wiczkowski.

Ekspert dodaje też, że o przeniknięciu bariery przez antocyjany decyduje między innymi masa cząsteczkowa barwników, zawartych w owocach aronii i liściach czerwonej kapusty. Jego zdaniem niezależnie od najnowszych ustaleń naukowców w sprawie tych dwóch produktów hodowlanych, warto spożywać dużo świeżych owoców i warzyw, szczególnie tych w kolorach niebieskim, fioletowym, czerwonym i pomarańczowym. Ta barwa jest gwarancją obecności antocyjanów.

d3egcmr

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3egcmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3egcmr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj