Tusk o migrantach. Jasna deklaracja
- Jeśli chodzi o stanowisko polskiego rządu w UE, to nie będzie naszej zgody, akceptacji dla żadnego przymusowego mechanizmu relokacji migrantów. Zapewniam, że Polska nie przyjmie nielegalnych migrantów w ramach żadnego takiego mechanizmu - zapowiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.
Premier Donald Tusk na konferencji prasowej został zapytany o skandaliczne słowa Jana Pietrzaka i podejście do unijnej polityki migracyjnej.
- Jeśli chodzi o przymusową relokację, ta sprawa jest jasna i przekłamywana do niedawna przez media publiczne - mówił Tusk.
- Ja od lat, jeszcze będąc w roli szefa Rady Europejskiej, byłem zdecydowanie przeciwny tzw. przymusowej solidarności. Między innymi dlatego, że byłem szefem Rady Europejskiej, ten mechanizm nigdy nie został wprowadzony w życie i Polska nie będzie nigdy częścią takiego mechanizmu - mówił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd Tuska odpartyjni spółki? "W pełni odpolitycznić gospodarki nie można"
Premier stwierdził, że zamknął sprawę "już dawno" i nie zamierza do niej wracać. Jednocześnie wytknął swoim poprzednikom podejście do migracji, wskazując m.in. na aferę wizową.
- Chciałbym, żeby w pamięci było to, z czym mieliśmy do czynienia przez ostatnie lata. Dziesiątki i setki tysięcy migrantów, jakie wpuszczano tutaj także przez mechanizm korupcyjny jeśli chodzi o wydawanie polskich wiz. To był prawdziwy problem. Zakończenie etapu, tej epoki rządów PiS i Kaczyńskiego oznacza także zdecydowanie większe bezpieczeństwo również jeśli chodzi o niekontrolowany napływ migrantów, w tym tych udających legalnych, dzięki temu koszmarnemu mechanizmowi wizowemu, jaki PiS zafundował Polsce - mówił.
- Jeśli chodzi o stanowisko polskiego rządu w Unii Europejskiej - nie będzie naszej zgody, akceptacji dla żadnego przymusowego mechanizmu i chcę państwa zapewnić, że Polska nie przyjmie nielegalnych migrantów w ramach żadnego takiego mechanizmu - zapewnił premier.
Co Tusk mówił o relokacji?
Tusk wielokrotnie był atakowany przez polityków PiS jako zwolennik przyjmowania imigrantów. Tymczasem w 2015 roku, jako szef Rady Europejskiej, chwalił rząd Beaty Szydło za "ostrożność" ws. mechanizmu relokacji.
Tusk wielokrotnie także wypowiadał się przeciwko relokacji i chwalił np. zamknięcie szlaku transportu migrantów na Bałkanach, czym skonfliktował się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Afera wizowa
Afera wizowa wyszła na jaw na przełomie sierpnia i września. Były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk został wówczas odwołany z funkcji.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo, które prowadzi wraz z CBA, dotyczy nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Zaznaczyła przy tym, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków. Badane nieprawidłowości dotyczą polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.
Czytaj więcej: