Żądają zmian w wieku emerytalnym. Ministerstwo ma trzy miesiące
Związki zawodowe listonoszy złożyły pismo do Ministerstwa Rodziny, domagając się obniżenia wieku emerytalnego o pięć lat. Jak informuje "Fakt", praca listonosza jest stresująca i ryzykowna, co uzasadnia wcześniejsze przechodzenie na emeryturę.
Obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Związki zawodowe listonoszy argumentują, że ich praca powinna być uznana za szkodliwą, co umożliwiłoby wcześniejsze emerytury.
Podkreślają, że listonosze pracują w trudnych warunkach atmosferycznych i są narażeni na różne zagrożenia i stres.
Listonosze muszą wykonywać swoje obowiązki niezależnie od pogody, nosząc ciężkie torby i mając kontakt z różnymi osobami, w tym agresywnymi. Związki zawodowe wskazują, że praca ta prowadzi do wyczerpania organizmu i licznych schorzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Z usług listonoszy korzysta niemalże każdy obywatel i każda instytucja. Praca ta musi być wykonywana w każdych warunkach atmosferycznych – zarówno w 40 stopniach Celsjusza, jak i minus 20" - czytamy w piśmie związkowców wysłanym do ministerstwa.
"Każdy listonosz nosi ciężką torbę, pieniądze oraz urządzenia elektroniczne do obsługi korespondencji. Listonosz musi wchodzić do każdego budynku, a zatem również do budynków brudnych, pachnących ekstrementami, alkoholem i innymi substancjami. Nadto listonosz ma styczność zarówno z osobami zdrowymi, jak i chorymi. Często jest narażony na kontakt z agresywnymi, wulgarnymi osobami, a także z niebezpiecznymi psami – czytamy w piśmie związkowców wysłanym do ministerstwa.
"Wielogodzinne chodzenie z ciężką torbą, bez dostępu do stołówki ani do toalety, powoduje liczne schorzenia mięśni, stawów, kręgosłupa, a także wywołuje stres" - zauważają pracownicy Poczty Polskiej.
Wcześniejsza emerytura dla listonoszy?
NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej domaga się, by listonosze w związku z tym mogli przechodzić na emeryturę o pięć lat wcześniej. Wówczas mężczyźni kończyliby pracę zawodową w wieku 60 lat, a kobiety wieku 55 lat. Co warte zaznaczenia, listonosze przed laty mieli możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury, ponieważ ten zawód był uznawany za szkodliwy.
Związki zawodowe apelują o przeprowadzenie badań nad szkodliwością pracy listonosza, co mogłoby uzasadnić ich żądania. Podkreślają, że lista prac w warunkach szkodliwych była przeglądana, ale nigdy nie uwzględniono w niej pracy listonosza.
Ministerstwo Rodziny ma trzy miesiące na odpowiedź na apel listonoszy.
Ministerstwo może mieć inne plany
Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050 w mediach społecznościowych i serii wywiadów, domaga się rozpoczęcia dyskusji nad podniesieniem wieku emerytalnego. Choć podkreśla, że taka reforma nie odbędzie się jutro, pojutrze czy za rok, to "musimy o tym poważnie dyskutować".
- Musimy stworzyć takie warunki, żeby seniorom, a zwłaszcza seniorkom, opłacało się dłużej pracować (...). Trzeba zrobić tak, żeby dłuższa praca zawsze skutkowała wyższą emeryturą - mówiła w programie "Onet Rano" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Źródło: Fakt, WP Wiadomości