Wyższy wiek emerytalny? "Nie wykluczam"
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz nie wyklucza podniesienia wieku emerytalnego. - Musimy stworzyć takie warunki, żeby seniorom, a zwłaszcza seniorkom, opłacało się dłużej pracować - mówiła.
- Musimy stworzyć takie warunki, żeby seniorom, a zwłaszcza seniorkom, opłacało się dłużej pracować (...). Trzeba zrobić tak, żeby dłuższa praca zawsze skutkowała wyższą emeryturą - mówiła w programie "Onet Rano" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Odnosząc się do ewentualnego podniesienia wieku emerytalnego Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że wiek emerytalny Polek jest najniższy w Europie. Zwróciła również uwagę, że różnica między przejściem na emeryturę mężczyzn i kobiet poza Polską występuje tylko w Rumunii i to w naszym kraju jest największa.
- Nie wykluczam tego (podniesienia wieku emerytalnego). Ale dzisiaj najważniejsze jest, i to na pewno zadziała, jeśli będzie bodziec ekonomiczny dla seniorów, że im się będzie opłacało dłużej pracować - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sasin o polityce rządu: próba wpędzenia Polaków w jakiś obszar nędzy
Kluby cyfrowe
Pełczyńska-Nałęcz mówiła także, że seniorom trzeba dać kompetencje. Zwróciła uwagę, że jednym z powodów odchodzenia seniorów z rynków pracy jest to, że nie czują się dobrze w świecie cyfrowym. - Uruchamiamy w całej Polsce kluby cyfrowe, ze szczególnym naciskiem na seniorów - poinformowała.
Klubami mają się zajmować samorządy i opłacać je z funduszy europejskich. W takich miejscach różne grupy będą mogły zdobywać kompetencje cyfrowe, które pozwolą bezpiecznie kontynuować pracę. Takie miejsca nie będą ulokowane w każdej gminie, ponieważ taka jednostka administracyjna jest za mała. Jednak ministra zapewnia, ze lokalizację będą równomiernie rozłożone.
Źródło: Onet