Posiedzenie RBN. "Polska niezwykle istotnym sojusznikiem USA"
W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda relacjonował ministrom i przedstawicielom partii politycznych swoje ostatnie rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem i członkami jego administracji. - Polska jest niezwykle istotnym sojusznikiem USA. Nie ma żadnych planów, aby amerykańska obecność militarna w Polsce miałaby być ograniczana - zapewnił prezydent.
- Spotykamy się w związku z rozpoczętym procesem pokojowym, który zmierza do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Chcę podkreślić, że spotykamy się w trzecią rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę - przypomniał Andrzej Duda na początku posiedzenia.
- Wiele się dzieje, odbywają się liczne rozmowy i konsultacje, dlatego uznałem, że jest to właściwy moment, by zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, po to by wspólnie (....) rozmawiać o najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski kwestiach - dodał prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że od pierwszych dni wojny, Polska prowadzi "konsekwentną politykę wsparcia Ukrainy na każdym polu: politycznym, militarnym i humanitarnym".
- Stanowisko Polski jest trwałe i niezmienne: ta wojna musi się zakończyć sprawiedliwym i trwałym pokojem. Takim, który sprawi, że w przyszłości nie dojdzie do wybuchu kolejnego konfliktu, żeby Rosja nikogo już nie napadła - oświadczył prezydent.
Dodał, że kluczowe są "silne i wiarygodne" gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Jesteśmy po złej stronie". Były minister mówi o "błędzie" Polski
Nawiązując do swoich ostatnich rozmów z przedstawicielami administracji Donalda Trumpa, prezydent zapewnił, że "Polska jest niezwykle istotnym sojusznikiem USA". - Nie ma żadnych planów, aby amerykańska obecność militarna w Polsce miałaby być ograniczana - podkreślił.
- Polska powinna aktywnie zabierać głos w temacie bezpieczeństwa całej Europy. Polska prezydencja w RE powinna być okazją do poruszania tematów dotyczących właśnie bezpieczeństwa UE, a takież zacieśnienia więzi transatlantyckich - mówił Andrzej Duda.
Jak dodał, "żałuje, że zrezygnowano z przeprowadzenia w Polsce szczytów UE-USA i UE-Ukraina".
Andrzej Duda podkreślił, że Polska konsekwentnie szkoli żołnierzy i kupuje nowoczesny sprzęt wojskowy. Przypomniał, że nasz kraj przeznacza na obronność 5 proc. PKB.
- Wzmocnienie naszych zdolności obronnych to odpowiedź na rosyjski imperializm. Nie liczymy tylko aż ktoś nas obroni, ale chcemy mieć możliwość zapewnienia bezpieczeństwa we własnym zakresie - oświadczył prezydent.
Po wystąpieniu Andrzeja Dudy odbyła się zamknięta część posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Ofensywa dyplomatyczna Polski ws. Ukrainy
Z Donaldem Trumpem Andrzej Duda rozmawiał w sobotę. Prezydenci spotkali się podczas konferencji Conservative Political Action Conference pod Waszyngtonem. Prezydent przekazał później, że rozmawiał m.in. o umocnieniu współpracy z USA i o obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju.
W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda spotkał się też z generałem Keithem Kelloggiem, pełnomocnikiem prezydenta USA ds. Ukrainy.
W ostatnich dniach doszło ponadto do spotkania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. - Spotkanie potwierdziło trwałość sojuszu polsko-amerykańskiego - przekazał później Sikorski.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny, poselski lub koło poselskie (lub przewodniczący tych klubów lub kół), szefowie kancelarii prezydenta i BBN.
Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.
WP Wiadomości