Trwa ładowanie...

Zabójstwo Borysa Niemcowa. Merkel jest wstrząśnięta, Hollande mówi o hańbie

Obrońca demokracji, zasłużony w walce z korupcją, orędownik nowoczesnej Rosji - tak o zamordowanym Borysie Niemcowie mówią światowi przywódcy. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potępił morderstwo. Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest "wstrząśnięta zabójstwem", a prezydent Francji Francois Hollande nazwał je "haniebnym". Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini wezwała rząd Rosji do szybkiego śledztwa w tej sprawie i ukarania winnych.

Share
Zabójstwo Borysa Niemcowa. Merkel jest wstrząśnięta, Hollande mówi o hańbie
Źródło: AFP
d4fnw83

"Potępiam brutalne zabójstwo Borysa Niemcowa. Jest potrzeba pełnego, niezwłocznego i przejrzystego śledztwa oraz osądzenia [sprawców]" - napisał Donald Tusk na twitterze, komentując zabójstwo znanego opozycjonisty, do którego doszło w piątek niemal u podnóża Kremla.

"Merkel jest wstrząśnięta"

- Angela Merkel jest wstrząśnięta popełnionym z zasadzki morderstwem - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert. Jak dodał, szefowa niemieckiego rządu ceniła odwagę zabitego polityka, który publicznie krytykował rosyjskie władze. Merkel wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina, aby zadbał o wyjaśnienie sprawy i pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności.

d4fnw83

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że jest "zasmucony, ale też wściekły". - Jesteśmy tak jak wielu Rosjan w szoku z powodu zamordowania z zimną krwią znanego opozycjonisty na ulicy w Moskwie" - powiedział szef niemieckiej dyplomacji. Podkreślił, że Niemcow walczył z korupcją i samowolą władz. Jego zdaniem śmierć polityka jest "ciężkim ciosem dla tych, którzy opowiadają się za otwartą Rosją". Steinmeier wezwał do schwytania sprawców i osądzenia ich w przejrzystym i praworządnym procesie.

Hollande: to haniebne zabójstwo

Również prezydent Francji Francois Hollande potępił "haniebne zabójstwo" Niemcowa. "Borys Niemcow był nieustraszonym obrońcą demokracji i nieugięcie walczył z korupcją" - napisał w oficjalnym komunikacie Pałacu Elizejskiego.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zwróciła się z apelem o szybkie wyjaśnienie zabójstwa. "Unia Europejska oczekuje, że rosyjskie władze przeprowadzą pełne i przejrzyste śledztwo na temat zabójstwa Borysa Niemcowa" - napisała Mogherini. Dodała, że "z oburzeniem i wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o brutalnym morderstwie Borysa Niemcowa". Zauważyła, że został on zabity tuż przed demonstracją rosyjskiej opozycji przeciwko skutkom kryzysu gospodarczego i konfliktowi na Ukrainie, jaka planowana była na 1 marca i w której organizację Niemcow był zaangażowany. Nazwała go "wielkim orędownikiem nowoczesnej, demokratycznej Rosji, otwartej na świat".

Zabójstwo Niemcowa ostro potępił również Barack Obama. "Wzywamy rząd Rosji do bezzwłocznego, bezstronnego i przejrzystego śledztwa w sprawie okoliczności morderstwa, które doprowadzą do postawienia winnych przed sądem" - czytamy w oświadczeniu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przekazał on kondolencje Rosjanom i rodzinie Niemcowa, którego nazwał jednym z najbardziej oddanych obrońców ich praw.

d4fnw83

McCain: świat będzie się temu przyglądał

Republikański senator John McCain napisał, że "kolejny niszczący cios" otrzymała walka o wolność słowa i prawa człowieka w Rosji. "Świat będzie się temu przyglądał" - dodał McCain, pisząc o bezwzględnej konieczności złapania i osądzenia sprawców.

Na Twitterze na śmierć Niemcowa zareagował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. "Szok. Zabili Borysa. Ciężko w to uwierzyć. Nie mam wątpliwości, że mordercy staną przed sądem - wcześniej czy później" - napisał ukraiński przywódca.

Znany opozycyjny polityk został zastrzelony w centrum Moskwy. Strzały oddano do niego z przejeżdżającego samochodu. Został trafiony w plecy czterema pociskami.

Zobacz wideo. Borys Niemcow zastrzelony w centrum Moskwy

d4fnw83

Podziel się opinią

Share
d4fnw83
d4fnw83
Więcej tematów