Za obniżenie emerytur UB‑ecy będą kontratakować kwitami. "Kolega ma kartotekę gejów"
- Już wkrótce społeczeństwo dowie się wiele nowego o władzy. Trwa wielka mobilizacja wśród kolegów. Nie będziemy już tylko manifestować i publikować listy otwarte. Po prostu skompromitujemy tę bandę mściwych oszołomów - zapowiada pan Jerzy, były pracownik służby bezpieczeństwa i policji.
Ustawa deubekizacyjna spowodowała już 12 zgonów byłych funkcjonariuszy służb PRL. To udokumentowane przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP przypadki samobójstw, zawałów serca i udarów, które nastąpiły po otrzymaniu decyzji MSWiA o obniżeniu świadczenia emerytalnego. Byli szefowie służb specjalnych publikują listy otwarte. Domagają się od posłów cofnięcia przepisów zmniejszających z dniem 1 października emerytury tysiącom byłych pracowników byłych służb PRL.
Jest mobilizacja!
- Nie wierzę, że społeczeństwo będzie płakało po jakichś ubekach. Jest wielka mobilizacja wśród kolegów, by zacząć walczyć bardziej twardymi metodami. Odchodząc ze służby, wielu zabrało sobie jakieś teczki, materiały jako polisę ubezpieczeniową i do użycia w ostateczności. Jeśli nas zmuszą, to po prostu skompromitujemy tę bandę mściwych oszołomów, jaka jest u władzy - mówi dalej oficer SB i Policji.
Pan Jerzy przedstawia się tak: 8 lat pracował w Służbie Bezpieczeństwa, głównie w komórce paszportowej, a później wydziale techniki operacyjnej. Przyznaje, że jedyną kontrowersyjną operacją jakiej dokonał, było rozmieszczenie ukrytych mikrofonów w szkole dla księży. Po pozytywnej weryfikacji 15 lat pracował uczciwie w policyjnej dochodzeniówce. Służba kosztowała go jeden zawał i leczoną dziś leczy nerwicę. Oburza się, gdy nazywa się go teraz "oprawcą z komunistycznych służb".
Z emerytury w wysokości 3500 złotych netto miesięcznie żyje całkiem dobrze. Wylicza: mieszkanie, 3-letni samochód, działka z domkiem rekreacyjnym z lat 70. Przez lata przepracowane w SB miałby stracić 2000 zł miesięcznie i będzie biedował. - Mam znajomych, którzy po otrzymaniu decyzji zmniejszającej emeryturę wcale nie odwoływali się do sądu. Dzwonią do swoich dawnych "tewulców" (TW- tajny współpracownik), odtwarzają kontakty i planują zemstę przez publikację kompromitujących materiałów czy ujawnienie niewygodnych faktów - opowiada Jerzy.
W kogo i czym uderzą?
Konkretne nazwiska nie padają. Jak dodaje rozmówca WP, najłatwiej jest wziąć na cel polityków z pokolenia lat 50. To choćby Stanisław Piotrowicz, były senator obecnie poseł i gwiazda PiS w stanie wojennym był prokuratorem i oskarżał działaczy Solidarności między innymi Antoniego Pikula, obecnego burmistrza Jasła.
- Powszechnie znana w środowisku funkcjonariuszy sprawa, została upubliczniona dopiero w 2015 roku. Takich karier jest więcej. Nie jest trudno sprawić, by niektórzy politycy ugrzęźli w tłumaczeniach, stali się bohaterami memów w internecie - komentuje emerytowany oficer służb.
Najlżejszą amunicją są dokumenty archiwalne z uczelni, zakładów pracy, jednostek wojskowych, wśród nich opinie osobowe z podstawowych organizacji partyjnych i wnioski o nagrody itd. Roi się w nich od smaczków, po których politykom spłoną policzki. Sformułowań "wybitnie aktywny na rzecz partii" i temu podobne. Rozmówca WP dodaje, że wśród jego znajomych krąży już wyniesiona z jednej z Komend Wojewódzkich kartoteka gejów. Wprawdzie aktualna na koniec lat 80. ale przecież wielu wówczas "rozpracowywanych" to dziś osoby publiczne.
Pułkownik z niesmakiem o mężu posłanki
Jak myślą SB-ecy i dlaczego nie odpalili bomby obyczajowej? Oficer przypomina głośny w środowisku list Wiesława Poczmańskiego emerytowanego pułkownika SB z Olsztyna do posłanki Anny Sobeckiej. W odpowiedzi na jej interpelację "dlaczego funkcjonariusze dawnych służb mają wyższe emerytury niż reszta emerytów" pułkownik wyłożył jej kawę na ławę: kiedy przeszedł na emeryturę, ile zarabiał, co sądzi o władzy, która mu ją zmniejsza.
To jednak nie wszystko. Następnie opublikował ciętą ripostę. "Zamysł odpowiedzi na Pani list pozwoliłem sobie konsultować w gronie najbliższych mych znajomych, do których mam zaufanie. Niestety, z niesmakiem musiałem odrzucić sugestie, zalecające poruszenie sprawy emerytury Pani męża – wyższego oficera Ludowego Wojska Polskiego, jego ewentualnego udziału w operacji związanej z zabezpieczeniem ogłoszonego 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego" - czytamy na jego blogu. MSWiA planuje przeliczyć na nowo emerytury 50 tysiącom byłych funkcjonariuszy służb PRL. Wystarczy, że komuś zabraknie tego "poczucia niesmaku" i afera gotowa.
Interesejusz się historią? Pobierz zniżkę ze strony empik kod rabatowy na książki historyczne.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.